Transferde Son Durum

Transferin en hızlı takımlarından olan Hatayspor’un transferde son durumuna, takıma gelenlere ve takımdan gidenlere bir bakalım.

2021 22 futbol sezonunu teknik direktörü Ömer Erdoğan’ın istifası ile kapatan Hatayspor 2022 23 futbol sezonu hazırlıklarına Serkan Özbalta’yı takımın başına getirerek başladı. Pek çok oyuncusunu gönderen Hatayspor onların yerini doldurmakta da fazla gecikmeyerek transferde en hızlı takımlardan biri oldu.

Transferde aabid

Gelen Oyuncular

Hatayspor transferde 5 futbolcu ile resmi olarak sözleşme imzaladı. Tecrübeli stoper Recep Burak Yılmaz ile başlayan transfer sürecinin ikinci ismi Konyaspor orta sahasından Musa Çağıran oldu. Süper Lig’in en tecrübeli orta saha oyuncularından biri olan Musa Çağıran’ın transferi Memnuniyet yarattı camiada. Musa Çağıran hazcılık kampının da en formda isimlerinden biri. Bu iki tecrübeli oyuncunun ardından genç oyunculara yönelen güney ekibi önce Antalyaspor’dan genç stoper Cengiz Demir’i kadrosuna kattı. Cengiz’in ardından ise Beşiktaş altyapısında geçen yıl harikalar yaratan ve geleceğin önemli Türk forvetleri arasında gösterilen Koray Yağcı Hatayspor’a katıldı.

Yerdi transferinde bu dört isimle anlaşan Hatayspor yönetimi yabancı oyuncularda ise öncelikle 19 yaşındaki genç bir yeteneği kadroya kattı. Bu sene transferde gelecekte bonservis kazandıracağı düşünülen oyuncuların üzerinde duran Hatayspor, Hamed Enzo ile resmi sözleşme imzaladı. Hamed Enzo’nun arından ise tanıdık bir isim, Hatayspor’da 2 sene boyunca forma giymiş, kaptanlık yapmış, Hatayspor’un 1. Lig’den Süper Lig’e yükseldiği sene şampiyonluğa ciddi katkı vermiş olan Faslı oyuncu Rayane Aabid, eski kulübü ile resmi sözleşme imzaladı. Genç oyuncuların ardından onlara abilik yapabilecek, aidiyet duygusu hayli yüksek olan Rayane Aabid‘in geri gelmesi camiada çok olumlu bir hava yarattı. Ancak Hatayspor transferde gelenleri kadar gidenleri ile de konuşulan bir takım oldu şu ana kadar.

transferde Munir

Transferde Giden Oyuncular

Hatayspor öncelikli olarak dört önemli yabancı oyuncusu ile yollarını ayırdı. Bu ayrılıklar, Ömer Erdoğan’ın da takımdan ayrılması ile birlikte düşünüldüğünde Hatayspor küçülmeye gidiyor yorumlarına neden oldu. Öncelikli olarak Mame Diouf ile sözleşme yenilenmedi ve Diouf Hatayspor’dan ayrıldı. 34 yaşındaki Senegalli santrafor geçen sezon Hatayspor forması ile 12 gole imza atmıştı. Ancak oyuncunun yaşı düşünüldüğünde bu ayrılık camiada normal karşılandı.

Geçen sezon Hatayspoı’un banko oyuncularından olan Portekizli sağ bek Ruben Riberio da yine sözleşme yenilenmeyen oyunculardan biriydi. Ruben de tıpkı Diouf gibi 34 yaşındaydı. Bu iki ayrılıktan çok daha etkili olan ve camiayı şaşırtan ayrılık ise Faslı kaleci Munir’in gitmesi oldu. Tecrübeli kaleci ile karşılıklı anlaşılarak yollar ayrıldı. Bu ayrılığa gerekçe olarak ise Munir’in maliyetinin yüksek olması düşünülüyor. Takımın ayrılan dördüncü yabancı oyuncusu ise Adama Troure oldu. Geçtiğimiz sezon 17 maçta görev alan oyuncu 1 gol atıp 3 de asist yapmıştı. Traore sezonun ikinci yarısında sakatlığı sebebiyle neredeyse hiç görev alamamıştı.

Bu isimlerden başka Yassine Benzia, Kahraba ve Emre Kaplan da kiralık sözleşmeleri bittiği için takımlarına döndü. Ayrılmasına en anlam verilemeyen isim ise genç stoper Fatih Kurucuk oldu. Oyuncu, karşılıklı anlaşma sonucunda bedelsiz olarak takımdan ayrıldı.