Hatayspor Durmuyor

Transferin şu ana kadar ki en hızlı takımı belki de Hatayspor. Süper Lig’in flaş ekiplerinden olan Hatayspor transfer sezonundaki hareketliliğiyle de adından söz ettirmeyi başardı.

İlk başta gidenleri ile camiasını endişeye sevk eden güney ekibinde şimdi gelenleri takip etmek spor basını bile zorlanmaya başladı. Recep Burak Yılmaz, Musa Çağıran, Cengiz Demir ve Koray Yağcı ile resmi olarak sözleşme imzalayan Hatayspor’un adı son olarak İsmail Köybaşı ile anılmaktaydı. Herkes bu transfere de olur gözüyle bakarken Hatayspor başka bir isimle prensip anlaşmasına vardı.

Hatayspor 1

Hatayspor Eski Oyuncusunu Kadroya Kattı

Hatayspor daha önce de formasını giymiş olan Rayane Aabid ile anlaşma sağladı. Geride kalan 2021 22 futbol sezonuna Malatyaspor forması ile başlayan futbolcu devre arasında Kasımpaşa’ya transfer olmuştu. Malatyaspor formasını 24 maç giyen Fas asıllı Fransız futbolcu Kasımpaşa formasıyla da 12 maça çıkmıştı. Daha önce 2019 2020 ve 2020 2021 sezonlarında Hatayspor forması giyen orta saha oyuncusu 2019 20 sezonunda Hatayspor forması ile 1. Lig’de şampiyonluk yaşamıştı.

Şampiyonluk sezonunda Hatayspor formasıyla 32 maça çıkan oyuncu daha çok merkez orta saha ve defansif orta saha olarak görev alıp 32 maçta 1 gol atıp 2 de asist yaparak takımının şampiyonluğuna katkı sağlamıştı. 2 sezon boyunca Hatayspor formasını toplamda 72 defa terleten Rayane Aabid 72 maçta 4 gol atıp 7 de gol pası verdi. Kulüp kariyerinde en çok giydiği forma Hatayspor forması olan Rayane Aabid’in hem Hatayspor’u iyi tanıması, hem tecrübesi hem de henüz 30 yaşında olması sebebiyle bu transfer haberi Hatayspor taraftarları arasında memnuniyet yarattı.

Hatayspor 2

Kamp Kadrosu Yetersiz Bulunmuştu

Transferdeki tüm hızına rağmen giden oyuncuların kalitesi ile gelenler arasında orantısızlık olduğunu düşünen taraftarlar yakın zaman önce açıklanan kamp kadrosunu beğenmemiş ve Hatayspor’un bu kadro ile Süper Lig’de zorlanacağını ifade etmişlerdi. Hatayspor’un mevcut 4 transferinden ikisi olan Cengiz Demir ve Koray Yağcı hem çok genç isimler hem de iki oyuncunun daha önce Süper Lig tecrübesi bulunmuyor. Yetenekten ziyade oyuncuların tecrübesizliğinden endişe duyan Hatayspor taraftarı bu anlamda da Rayane Aabid transferini çok olumlu karşılamış durumda.

Uzun süredir Türkiye’de olan oyuncu yabancı kontenjanında yer alacak olsa da aslında Hatay şehrine ve kulübüne hiç yabancılık çekmeyecek ve genç oyuncular içinde Hatayspor’a hissettiği aidiyet sebebiyle iyi bir örnek olacak diye düşünülüyor. Bunların da transferde önemli etkenler olduğu ifade edilirken Musa Çağıran’ın Ardından orta sahaya böylesine tecrübeli ve kulübü bilen bir ismin daha katılması kamp kadrosuna yönelik endişeleri de bir nebze olsun azalttığı düşünülüyor.

Hatayspor kadrosunda hala eksiklikler olduğunu düşünen taraftar ise hem bu hamle nedeniyle hem de basında adı Hatayspor ile yazılan tecrübeli isimler sebebiyle yönetime verdiği krediyi arttırmış durumda. Bu hamlelerden sonra transfer sezonu sonuna kadar daha sabırlı olacak olan taraftar ve camia düşünüldüğünde Rayane Aabid birden çok yönüyle faydalı bir transfer olarak görülüyor.