Teknik Direktör Fabrikası Hatayspor

Süper Lig’e çıktığı sezondan itibaren 2 senedir oynadığı futbolla lige renk katan, çıktığı sene küme düşer denilirken Avrupa kupalarına katılma mücadelesi veren ve hem sıralamadaki yeri, hem büyük maçlarda rakiplerine adeta kök söktürmesi hem de göze hoş gelen futbolu ile taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan Hatayspor Türk futboluna adeta teknik direktör üretiyor.

Alt ligde İlhan Palut ile başlayan bu üretim süreci sonrasında Ömer Erdoğan ile devam etmişti. Şimdi ise sırada Serkan Özbalta var.

İlhan Palut ile Başladı

2016 17 futbol sezonunda sportif direktör olarak geldiği Hatayspor’da devre arasında teknik direktörlük görevini üstlenen İlhan Hoca, sadece bir sene sonra, 2017 18 futbol sezonunda Hatayspor’u 2. Lig’de şampiyon yaparak 1. Lig’e çıkardı. İlhan Palut yönetiminde bir sonraki sezonda henüz yeni yükseldiği 1. Lig’de de çok başarılı bir grafik çizen güney ekibi ligi 3. bitirip play off oynamaya hak kazandı ve Süper Lig’e çıkma şansını penaltılar sonucunda yitirdi.

İlhan Palut asıl gövde gösterisini ise bu sezon oynanan Türkiye Kupası müsabakalarında yaptı. Türkiye Kupası çeyrek finalinde Galatasaray ile eşleşen İlhan Palut’un öğrencileri ilk maçı 2 0 kaybedip ikinci maçta Galatasaray’ı 4 2 yenmelerine rağmen deplasman golü kuralıyla elendi. Ancak teknik direktör İlhan Palut’un Hatayspor’a oynattığı futbol unutulmadı ve İlhan Palut Süper Lig ekiplerinin teknik direktör adayları arasında adını yazdırdı. Sonrasında Göztepe teknik direktörü olan İlhan Palut oynattığı oyun skorlara pek yansımayınca bu görevinden ayrıldı ve Konyaspor’un başına geçti. Konyaspor ile mükemmel bir performans sergileyen İlhan Hoca takımını Avrupa Kupalarına götürmeyi başardı.

İlhan Palut’u adeta Türk futboluna armağan eden Hatayspor, İlhan Palut‘un ardından Bayram Toysal görevi devralırken sonra da Mehmet Altıparmak ile 6 ay geçiren Hatayspor, nihai teknik direktör olarak yine genç bir isme yöneldi ve Ömer Erdoğan’ı takımın başına getirdi. Ömer Erdoğan’ın, Hatayspor öncesinde yardımcı hocalık tecrübesi vardı ama teknik direktör olarak çalıştığı süre sadece 6 ay kadardı. Buna rağmen Ömer Erdoğan’a güvenen Hatayspor yanılmadı ve Ömer Erdoğan önderliğinde Süper Lig’in en ses getiren takımlarından biri olmayı başardı.

Hatayspor’u 2 sezon boyunca başarıyla çalıştıran teknik adam Hatayspor kadar kendi ismini de büyüttü. 2021 22 futbol sezonu sonunda Hatayspor’dan sürpriz bir kararlar ayrılan Ömer Hoca yerine ise yine genç bir isme yöneldi Hatayspor.

Teknik Direktör Serkan Özbalta

Yeni Teknik Direktör Serkan Özbalta Oldu

Hatayspor, geride kalan 2021 22 futbol sezonunun sonuna doğru Altay takımının başına getirilen ve Altay’ın küme düşmesine engel olamamış olsa da kısa sürede aldığı flaş skorlarla dikkat çeken genç teknik direktör Serkan Özbalta’yı Ömer Erdoğan’ın hemen ardından takımın başına getirdi.

Şimdi bütün gözler İlhan Palut ve Ömer Erdoğan örneklerinde olduğu gibi Serkan Özbalta‘nın da Hatayspor vesilesi ile Türk futbolunun elit teknik adamları arasına adını yazdırıp yazdıramayacağına çevrilmiş durumda.