Erce Kardeşler İçin Ödenen Bonservis

Erce Kardeşler’in Hatayspor’a transferi konusunda hem Erce Kardeşler ve Hatayspor hem de Trabzonspor ve Hatayspor kesin olarak anlaşmaya vardı. Ancak ortada Erce Kardeşler ile ilgili ufak bir anlaşmazlık söz konusu.

Trabzonspor kulübünden bu transfere dair yapılan açıklamada Hatayspor kulübünün Trabzonspor’a sözleşme fesih bedeli olarak 400 bin avro ödeyeceği belirtilmişti. Trabzonspor kulübünden yapılan KAP bildirimi şöyleydi;

”Profesyonel futbolcumuz Erce Kardeşler’in Hatayspor Kulübü’ne transferi konusunda anlaşma sağlanmıştır. Anlaşmaya göre; Hatayspor Kulübü, Kulübümüze, sözleşme fesih bedeli olarak 400.000.-EUR + KDV ödeyecektir.

Kamuoyuna duyurulur.

Saygılarımızla.”

Erce Kardeşler

Altınordu Payını Bekliyor

Kap açıklaması kafaları biraz karıştırmış durumda. Çünkü Trabzonspor, 2019 2020 futbol sezonunun başında Erce Kardeşler’i Altınordu’dan 455 bin avro karşılığında transfer etmişti ve iki kulüp arasındaki anlaşma gereğince de Erce Kardeşler’in Trabzonspor’dan başka bir takıma transferi halinde bonservis bedelinin yüzde otuzu yine Altınordu Spor Kulübüne verilecekti.

Trabzonsporlu Erce Kardeşler’in Hatayspor’a transferi gündeme geldiğinde ödenecek bonservis bedeli de konuşulmaya başlandı. Hatayspor, 2022 23 sezonu öncesi transferde Erce Kardeşler’e kadar herhangi bir bonservis bedeli ödememişti. Munir Mohamedi’nin ayrılışının ardından kaleci arayışına başlayan Hatayspor, kaleci için bonservis bedeli ödemeyi göze almış ve Almanya’da kaleci arayışlarına başlamıştı.

Bonservis ödemeyi göze almasına rağmen görüştüğü kalecileri Türkiye’ye gelme konusunda ikna edemeyen güney ekibi rotayı Türkiye’ye çevirmişti ve listenin ilk sırasında da Erce Kardeşler vardı. Erce Kardeşler transfer isteği basına düştüğü anda 500 avro bir bedelle bu transferin bitebileceği yorumları yapılıyordu. Trabzonspor ile Altınordu kulübünün anlaşması gereğince de bu bonservis bedelinin 180 bin avro kadarı Altınordu kulübüne ait olacaktı.

Bu transfer haberi basına düştüğünde ise Hatayspor’un Erce Kardeşler için de bonservis ödemeyeceği, hatta artık düzenli forma şansı bulmak isteyen Erce Kardeşlerin Hatayspor’a gidebilmek için fedakarlık yaparak alacakları karşılığında sözleşmesini sonlandıracağı yazılıp çiziliyordu. Erce Kardeşler için Hatayspor’un bonservis ödemesi ile, Erce’nin kendi bonservisini eline alarak Hatayspor’a transferi arasında ise Altınordu açısından çok ciddi bir fark söz konusuydu. Çünkü Erce’nin kendi bonservisini alması durumunda Trabzonspor, Altınordu’ya herhangi bir bedel ödemek durumunda kalmayacaktı.

Erce Kardeşler için basında çıkan transfer haberi bu tartışmaları da beraberinde getirdi zira KAP açıklamasında da belirtildiği üzere bir bonservis bedelinden değil de sözleşme fesih bedelinden bahsediliyordu ve bu açıklama kafaları bir hayli karıştırdı.

Erce Kardeşler İçin Altınordu 160 Bin Avro Alacak

Transferin kesinleşmesinden sonra çıkan haberlerden anlaşıldığı üzere Hatayspor ile Trabzonspor 400 bin avro karşılığında anlaştı ve bu bedelin Hatayspor tarafından Trabzonspor’a ödeneceğinden her ne kadar açıklamada sözleşme fesih bedeli yazsa da bunun bir bonservis bedeli olduğu ve yüzde otuzu olan yüz altın bin avronun da Trabzonspor tarafından Altınordu Spor Kulübü’ne ödeneceği konusunda kafalarda şüphe kalmadı.