Serkan Özbalta ve Hatayspor

Serkan Özbalta Türk futbolunun umut vadeden teknik adamlarından biri. 2022 23 futbol sezonunda onun Hatayspor’u herkesin merak ettiği takımların başında geliyor.

2 yıldır Süper Lig’de başarıyla mücadele eden Hatayspor, lige çıktığı sezon kendisine düşer diyenler inat, ligin flaş takımı olmayı başarmıştı. Yabancı oyuncularının adından fazlasıyla söz ettirdiği güney ekibi hem aldığı puan hem de oynadığı göze hoş gelen futbolla taraflı tarafsız herkesin sevdiği bir takıma dönüştü.

2021 22 futbol sezonu son maçında evinde Giresunspor’u 4 1 ile geçen takımın maç sonu basın toplantısına Ömer Erdoğan’ın ayrılmaya karar verdiğini açıklaması damga vurmuştu. Genç hoca Hatayspor ilee çok başarılı bir periyod sergilemişken bu ayrılık kararı herkesi şoke etti.

İlerleyen günlerde yönetimle görüşen Ömer Erdoğan ve Hatayspor’un yolları medeni şekilde ayrılmış ve taraflar birbirine başarılar dilemişti. Ömer Erdoğan’ın ayrılmasının hemen ardından ise Hatayspor yönetimi takımı Serkan Özbalta’ya emanet etmişti. Süper Lig tecrübesi 7 maçla sınırlı olan Serkan Özbalta geleceğin önemli teknik adamlarından olma potansiyeline sahip bir isim aslında.

Serkan Özbalta Hatay

Serkan Özbalta: ”En İyi Savunma Hücumdur”

Süper Lig’de sadece 7 maçlık Altay tecrübesi bulunan Serkan Özbalta alt liglerde ile çok başarılı bir grafiğe sahip. İlk olarak Keçiörengücü ile hocalık kariyerine start veren Serkan Özbalta iki buçuk sene çalıştırdığı Keçiörengücü ile 1.83 puan ortalaması tutturdu. Buradan Manisaspor’a geçen genç teknik adam, burada da 2.09 puan ortalaması elde etti. Düşme hattında aldığı Altay ile de kritik maçlar kazanan Serkan Özbalta hücum futbolunu benimsemiş bir hoca.

Serkan Hoca verdiği bir demeçte oyun anlayışını şu sözlerle çok net şekilde özetliyor; ”Ben hücum yaparak defans yapmak istiyorum. ön tarafı ne kadar çok oynarsan 35-40 metrelik arkada boş alan bırakıyorsun gibi oluyor. Ama öyle değil. Ben bunu kendime şiar edindim, takımımı ön tarafta oynatmak istiyorum.” Oyunu savunmadan pasla başlatmayı tercih eden teknik adam bu konuda kalecinin de önemini vurguluyor; ”Kalecimin ayaklarının en az orta sahası kadar iyi olması lazım. Benim oyun sisteminde kalecilerin çok önemli bir yeri var.

Hatayspor Merakla Bekleniyor

Ömer Erdoğan döneminden de pas oyununa yatkınlığı olan takımın Serkan Özbalta’nın isteklerine çabuk cevap vereceği öngörülüyor. İlk etabı tamamlanan hazırlık kampında oyuncular neredeyse hepsiyle antrenmanlar sırasında tek tek konuşan Serkan Hoca iletişim becerisi yüksek bir isim olduğunu şimdiden ispatlamış durumda. Kimi örnek aldığı sorulduğunda, ”Hem kendi ülkemizde hem de Dünya’da birçok elit hoca var. Fatih Terim, Şenol Güneş, Mourinho, Klopp.. Bu isimlerin bazı noktalarından feyz aldığımı söyleyebilirim. Herkesten bir şeyler öğrenip, kendi tarzımı yansıtmak istiyorum.” ceevabını veren Serkan Özbalta’nın Hatayspor’unu izlemek için seyirciler şimdiden sabırsızlanıyorlar.

Genç teknik adam hem kişilik özellikleri, hem iletişim becerisi hem de oyun anlayışıyla tartışmasız şekilde Süper Lig’e renk ve değer katacak bir isim. Onun Hatayspor’unu izlemek taraflı tarafsız herkes için değişik bir deneyim olacak gibi duruyor.