Olimpiu Morutan İddaisı

Hatayspor’da gündem yine transfer ve bu kez bomba bir iddia var; Galatasaray’ın Romen kanat oyuncusu Olimpiu Morutan.

Transfer sezonunun en hareketli takımlarından biri belki de birincisi olan Hatayspor pek çok oyuncu ile yollarını ayırırken bir o kadar da transferi kadrosuna kattı. Gün geçmiyor ki Hatayspor’un adı yeni bir oyuncu ile anılmasın.

Olimpiu Morutan

Kaleci Aranıyordu

Gelenler gidenler derken geçen yıllara kıyasla daha uygun maliyetli, genç ama bol alternatifli bir kadro hedefleyen Hatayspor’da transferler bir bir gerçekleşse de kaleci sorunu bir türlü çözülemedi. Ve Hatayspor transfer komitesi artık tamamen kaleci transferine yoğunlaşmıştı. Bu doğrultuda Almanya’da girişimlerde bulunan ekip hm genç hem de potansiyelli kalecileri radarına almıştı. Ne var ki yapılan görüşmeler sonucunda olumlu bir sonuç elde edilemedi. Görüşülen iki Alman kaleci de Hatayspor’un tekliflerini reddetti. Bu gelişmeler üzerine Türkiye’ye dönen transfer ekibi rotasını Türk kalecilere çevirdi ve listenin ilk sırasına da Trabzonspor’un yedek kalecisi Erce Kardeşler‘i aldı. İlk temasların olumlu olduğu ve Hatayspor’un bir sonraki transferinin mutlak suretle kaleci olacağı iddia ediliyordu. Ancak bir anda basına Olimpiu Morutan ismi düştü.

Olimpiu Morutan Transferi Gerçekleşebilir mi?

Fatih Terim tarafından Galatasaray’a transfer olan ve Galatasaray’ın yeni yapılanması için düşünülen Olimpiu Morutan, Galatasaray’da bir türlü istediği etkiyi gösterememişti. Bazı maçlarda parlak bir oyun sergileyen Morutan bazı maçlarda ise çok sönük bir performans sergilemişti. Gerek Galatasaray’ın Avrupa kupası maçlarında gerekse ligdeki kritik maçlarda hep geri planda kalan Morutan sarı kırmızılı camiada istenmeyen adam konumuna geldi. Bu performans düşüklüğü için gerek İstanbul’a alışamaması gerek sarı kırmızılı takımın oyun yapısı ve bazen de kulüp içindeki çalkantılı dönemim sebep olarak gösterildi. Taraftarlar tarafından da kiralık gitmesinin doğru olacağı yönünde sıkça yorumlar yapılan Olimpiu Morutan için kiralık formülü ile Hatayspor’un bu transferi deneyeceği öğrenildi.

Olimpiu Morutan Galatasaray’ın üzerine ciddi yatırım yaptığı bir oyuncu ve elbette ki bonservis ile transferi Hatayspor için imkansız bir durum. Ancak Olimpiu Morutan’ın kiralık olarak Hatayspor’a katılması gayet olası bir ihtimal. Çünkü Galatasaray’ın kanatlarında görünen o ki Yunus Akgün ve Kerem Aktürkoğlu yer alacak. Ancak Olimpiu Morutan’ın da oynaması gerekiyor ve bu Galatasaray’da olmayacaksa zaten kulüp de Morutan’ın kiralık gitmesinden yana.

Diğer yandan Morutan belki bir Avrupa kulübüne ya da ülkesinde bir kulübe kiralık gitmeyi istese de Galatasaray kulübü oyuncunun göz önünde olmasını ve gelişiminin yakından takip edilmesini arzu ediyor. Özellikle Yunus Akgün‘ün geçen sezon Adana Demirspor ile yakaladığı çıkış da düşünüldüğünde Morutan’ın Hatayspor’a gelmesi hiç de düşük bir ihtimal değil. Zira hem Hatayspor gençler önem veren bir takım ve bu sene de gençlerle tecrübelilerin harmanlandığı bir kadro hedefleniyor hem de futbol iklimi olarak bir genç oyuncunun gelişimine oldukça uygun bir şehir.