Abdullah Yiğiter Göreve Hazır

Mevcut kadrosunda altyapıdan alınabilecek olanları saymazsak sadece iki profesyonel kalecisi olan ve kaleci transferi için gece gündüz uğraşan Hatayspor’da gelecek kalecinin direkt kaleye geçeceği öngörülüyor. Ama her şey bu kadar basit olmayabilir; çünkü orada Abdullah Yiğiter var.

22 yaşındaki genç kaleci daha önce Süper Lig tecrübesine sahip olmasa da alt liglerde rüştünü ispat etmiş bir isim ve Hatayspor kalesine geçmek için de çoktan hazır.

Abdullah Yiğiter Hatayspor

Fenerbehçe Altyapısında Yetişti

Abdullah Yiğiter’in babası ve amcası da kaleciydi. Babası Murat Yiğiter, Fenerbahçe, Trabzonspor, Vanspor ve Çaykur Rizespor formalarıyla Süper Lig’de yıllarca kalecilik yaptı. Abdullah Yiğiter gibi Diyarbakır altyapısından yetişen Murat Yiğiter, Diyarbakırspor’un futbola kazandırdığı önemli isimlerden biriydi. Abdullah Yiğiter de babasının izinden gidiyor.

Futbola Amedspor 20 Şubat 2000 doğumlu genç eldiven sonrasında Fenerbahçe altyapısına transfer oldu. Fenerbahçe U 17, U 19, U 21 takımlarında oynadıktan sonra Fenerbahçe A takım kadrosuna alındı. İstanbulspor’a bedelsiz gönderilen kaleci orada da pek kalmadı ve Amedspor’a geçti. Yıldızını burada parlatan Abdullah Yiğiter 2020 21 futbol sezonunda 29 maça çıkıp 35 gol yerken 7 maçta da kalesini gole kapatmayı başardı.

Geride bıraktığımız 2021 22 futbol sezonunda Süper Lig’de 4 maça çıkan genç eldiven 11 gol yiyerek kötü bir izlenim bırakmıştı. Ancak bu 11 golün 6’sı 20 Ocak 2022 tarihinde oynanan Alanyaspor maçında geldi. O maçta Hatayspor takım halinde Süper Lig tarihinin en kötü performanslarından birini sergilemişti. Oysaki sadece gün önce, 16 Ocak 2022 tarihindeki Galatasaray karşılaşması 4 2 kazanılmış ve Abdullah Yiğiter o maçtaki performansı ile büyük beğeni toplamıştı.

21 yaşında bir kaleci olarak Süper Lig’deki henüz ikinci maçında Galatasaray karşısına çıkan ve çok başarılı bir performans sergileyen Abdullah Yiğiter, sonrasında 6 gol yediği maçın ardından, bu kez sadece üç gün sonra Çaykur Rizespor karşısında da kaleyi korumuş ve kalesini gole kapatmayı başarmıştı. Bu kadar genç bir kalecinin 6 gol yediği bir maçtan sadece üç gün sonra ayakları titremeden sahaya çıkabilmesi ve kalesinin gole kapatabilmesi zaten onun Mental olarak artık as kaleci olmaya tamamen hazır olduğunun da bir göstergesi aslında.

Abdullah Yiğiter Yeterli Olur mu?

Uzun boyu, refleksleri ve cepheden gelen toplardaki başarısıyla Volkan Demirel’i andıran file bekçisi elbette ki ciddi bir tecrübe eksikliğine sahip, bu inkar edilemez. Oyunu geriden kurmak isteyen ve Serkan Özbalta önderliğinde de buna devam edecek gibi görünen Hatayspor’da ayak tekniğinin bu oyun için ne kadar yeterli olup olmayacağı da bir soru işareti elbette. Ancak büyük bir potansiyel olduğu ve dahası, kafa yapısı olarak artık bir takımın as kalecisi olmaya hazır olduğu da çok açık.

Halihazırda Erce Kardeşler‘i transfer gündeminin ilk sırasında tutan Hatayspor için şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ama. Eğer kaleci olarak Erce Kardeşler transfer edilecekse hiç kimse ama hiç kimse Erce’nin gelir gelmez as kaleci olabileceğini iddia edemeyecek. Ve Erce as kaleci olsa dahi arkasında Abdullah Yiğiter beklediği sürece her zaman formayı kaybetme baskısını üzerinde hissedecek.