Taner Savut Sportif Direktör Oldu

Hatayspor’da 2022 23 sezonu öncesindeki büyük değişim hız kesmeden devam ediyor. Bu değişim kapsamında Taner Savut Hatayspor’un yeni sportif direktörü oldu.

2021 22 futbol sezonu sonunda teknik direktör Ömer Erdoğan’ın beklenmedik istifası ile başlayan ayrılık ve değişim rüzgarı devam ediyor.

Hatayspor Taner Savut

Gökhan Zan’ın Yerine Geldi

Hatayspor, teknik direktör Ömer Erdoüğan’ın istifasının ardından son olarak Altay takımını çalıştırmış ve küme düşmeye engel olmasa da oynattığı futbol ve aldığı flaş galibiyetlerle büyük beğeni kazanmış Serkan Özbalta’yı göreve getirdi.

Teknik direktör değişiminin ardından uzun süredir Hatayspor’da sportif direktör görevini yürüten Gökhan Zan ile de yollar ayrılmıştı. Futbola Hatay’da başlayan Gökhan Zan hem Beşiktaş hem de Galatasaray’da başarıyla forma giymiş milli takıma hizmet etmiş çok önemli bir futbolcuydu. Futbolculuk kariyerinin ardından teknik adamlık ve spor yöneticiliği konusunda eğitimler alan Gökhan Zan, Galatasaray efsanesi Fatih Terim’in özel ricası ile Galatasaray’da da görev almıştı.

İlhan Palut dönemin teknik kadroda yer alan Gökhan Zan, daha çok Galatasaraylı kimliği ile bilinse de Hatayspor’un tüm alt yaş kategorilerinde forma giymiş ve Hatayspor’un Türk futboluna armağan ettiği bir isimdi. Hatayspor’dan ayrılığını kendi kişisel sosyal medya hesabından uzun ve duygusal bir yazı ile duyuran Gökhan Zan’ın görevden ayrılmasından sonra epey zaman geçmiş olsa da yerine biri getirilmemişti.

Transferin en hızlı takımlarından olan Hatayspor kadrosunu büyük ölçüde yeniledi. Küçülmeye gittiği yönünde eleştiriler de olan Hatayspor bu yenilemeleri transfer komitesinin önderliğinde yürüttü. Kendi adına transferde pek çok konuyu sonlandırmışken şimdi takıma bir sportif direktörün getirilmesi ise bazı eleştirilere neden oldu.

Taner Savut Çok Mutlu

Gökhan Zan‘ın ardından Hatayspor sportif direktörü olarak atanan Taner Savut ise yeni görevinden dolayı oldukça mutlu ve transferlerin kendisi olmadan yapılmış olmasını ise pek dert etmiyor. Daha önce Manisaspor’da bu görevi yürüten Taner Savut için Hatayspor şu açıklamayı yayımladı;

“Kulübümüzün sportif direktörlük görevine Taner Savut getirilmiştir. Erzurum’da kamp yaptığımız otelde düzenlenen imza törenine onursal başkanımız Lütfü Savaş, başkan vekillerimiz Prof. Dr. Mustafa Özat ve Aydın Toksöz ile genel sekreterimiz Rahmi Vardı ve altyapı yönetim koordinatörümüz Mithat Baklacı katıldı. Taner Savut’a yeni görevinde başarılar dileriz.”

Sportif direktörün sadece transfer döneminde gündeme gelen bir yöneticiymiş gibi algılanmasının bu görev atamasına yönelik eleştirilerin ana kaynağı olduğu düşünülürken Hatayspor ve Taner Savut birlikteliği ile bu bakış açısını da değiştirmeyi hedefliyor Hatayspor.

Küçülme iddialarının aksine çok daha sürdürülebilir bir yapının temellerini attıklarını iddia eden ve küçülme ithamını şiddetler reddeden Hatayspor’un bu yeni hamlesinin de bu sezonun değil gelecek sezonların planlanmasını kapsayan uzun caddeli bir projenin adımlarından biri olduğu söyleniyor.

Taner Savut ve Hatayspor birlikteliğinin kısa vadede sonuçlarını görmeyi beklemek yerine uzun vadede bu birlikteliğin neler getireceğine odaklanmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.