Samsunspor Rıza Çalımbay’ın Peşine Düştü

Samsunspor, 2022 – 2023 sezonunun sonunda Süper Lig’e yükseldi. Yönetim, sezona takımı Süper Lig’e çıkaran teknik adam olan Hüseyin Eroğlu ile başlamayı tercih etti.

Samsunspor, yeni sezonun ilk maçında deplasmanda Sivasspor ile karşılaştı. Bu maçtan 1-1’lik beraberlik ile ayrıldı. İkinci haftada Fenerbahçe’ye 2-0 yenildi. Üçüncü haftadaki Kayserispor maçından 2-1’lik mağlubiyet ile ayrılan Samsunspor’un dördüncü haftada İstanbulspor ile oynaması gereken maç kötü hava şartları sebebiyle ileri bir tarihe ertelendi. Samsunspor, beşinci haftada Galatasaray’a 4-2 yenildi. Karadeniz temsilcisi, son olarak, altıncı haftada Antalyaspor’a 2-0 yenilerek kötü gidişini sürdürdü. Şu ana kadar beş Süper Lig maçına çıkan Samsunspor sadece bir puan topladı. Güncel tarih itibariyle, yirmi takımlı Süper Lig’in son sırasında bulunuyor.

Hüseyin Eroğlu ile Yollar Ayrıldı

Beş haftada bir beraberlik ve dört mağlubiyet alan Samsunspor’da beklenen oldu. Geçtiğimiz sezondan bu yana takımı çalıştıran Hüseyin Eroğlu ile yollar ayrıldı. Samsunspor, hafta başında resmi sitesinden ve sosyal medya hesaplarından yapmış olduğu paylaşım ile Hüseyin Eroğlu’nun ayrılığını duyurdu.

Deneyimli teknik adam, 25 Eylül 2022 tarihinde Samsunspor’un başına geçmişti. Görev aldığı bir süre boyunca takımının başında 36 maça çıktı. Takımı, söz konusu maçların 21’inden galibiyet ile ayrıldı. Yedi beraberlik ve sekiz mağlubiyet alındı. Bu süreçte rakip filelere 66 gol gönderirken kendi kalesinde 33 gol gördü. Hüseyin Eroğlu, 1.94 gibi yüksek bir puan ortalaması ile Samsunspor’a veda etti.

Sergen Yalçın ile Anlaşma Sağlanamadı

Samsunspor yönetimi, Hüseyin Eroğlu’nun görevine son verilmesinin ardından yeni teknik direktör arayışlarına başladı. Gündeme gelen ilk isim Sergen Yalçın oldu. Son olarak Beşiktaş’ı çalıştıran ve 9 Aralık 2021 tarihinden bu yana boşta olan Sergen Yalçın ile görüşme yapıldı. Deneyimli teknik adam, bir süredir milli takımın kendisine teklif yapmasını bekliyordu.

Ancak, milli takımın başına Vincenzo Montella’nın getirilmesinin ardından bu hayalinden istemese de vazgeçmek zorunda kaldı. Sergen Yalçın, Samsunspor’un başına geçebileceğini dile getirdi. Fakat, Karadeniz temsilcisinden yıllık 50 milyon Türk Lirası talep etti. Samsunspor yönetimi, bu parayı karşılamakta zorlanacağını düşünerek Sergen Yalçın ismini rafa kaldırdı.

Rıza Çalımbay Samsunspor’un İlgisini Doğruladı

Sergen Yalçın’dan vazgeçmek zorunda kalan Samsunspor’un yeni hedefi Rıza Çalımbay! 60 yaşındaki teknik adam, 29 Eylül 2023 günü yapmış olduğu açıklama ile Samsunspor ile bir görüşme gerçekleştirdiğini ancak henüz kesinleşen bir şey olmadığını dile getirdi. Karadeniz temsilcisinin Rıza Çalımbay’ı ikna etme ihtimali bir hayli yüksek!

Yakından takip edenlerin bildiği üzere Rıza Çalımbay, 2019 ila 2023 yılları arasında Sivasspor’da çalıştı. Kırmızı beyazlı takımın başında 187 maça çıktı. Takımı, bu maçların 78’inden galibiyet ile ayrıldı. 51 beraberlik ve 58 mağlubiyet alındı. Rıza Çalımbay, Sivasspor kariyerini 1.52 puan ortalaması ile tamamladı.