AFRİKA KUPASI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Afrika Kupası maçları, binlerce futbolsever tarafından merakla araştırılıyor. Ülkemizdeki takımlarda da forma giyen Afrikalı futbolcuların yer alacağı 2023 Afrika Uluslar Kupası maçları için geri sayım başladı.

Peki, Afrika Kupası maçları ne zaman başlayacak?

13 OCAK – 11 ŞUBAT 2024

Afrika Uluslar Kupası, Fildişi Sahili’nde 13 Ocak – 11 Şubat 2024 tarihlerinde gerçekleşecek.

Fildişi Sahili’nde temmuz ayında oynanması planlanan 34’üncü Afrika Uluslar Kupası, ev sahibi Fildişi Sahili’ndeki olumsuz hava koşulları nedeniyle Ocak 2024’e ertelenmişti.

Organizasyonun eleme grubu aşamasında gruplarını ilk iki sırada tamamlamayı garantileyen ülkeler Fildişi Sahili, Fas, Cezayir, Güney Afrika, Senegal, Burkina Faso, Tunus, Mısır, Zambiya, Ekvator Ginesi, Nijerya, Gine-Bissau, Yeşil Burun Adaları, Mali, Gine, Gana, Angola, Tanzanya, Mozambik, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Moritanya, Gambiya, Kamerun ve Namibya oldu.

TURNUVA DAHA ÖNCE ERTELENMİŞTİ

Afrika Uluslar Kupası, turnuvanın düzenleneceği Fildişi Sahili’nde kötü hava koşullarının beklenmesi gerekçesiyle 2023 yerine 2024 yılında düzenlenecek.

Afrika Futbol Konfederasyonunun (CAF) Fas’ın başkenti Rabat’ta düzenlenen İcra Kurulu toplantısının ardından alınan kararlar, Başkan Patrice Motsepe tarafından düzenlenen basın toplantısıyla duyuruldu.

Afrika Uluslar Kupası’nın düzenleneceği Fildişi Sahili’nde 2023 yılının haziran ve temmuz aylarında şiddetli yağış beklendiğini kaydeden Motsepe, “Risk alamayız. Bu nedenle Afrika Uluslar Kupası, 2024’ün ocak ve şubat aylarında oynanacak. Ocak aslında bizim için ideal bir zaman değil. Ama Avrupa takımlarının maç takvimi nedeniyle başka bir seçeneğimiz yok” ifadelerini kullandı.

Afrika Uluslar Kupası, önceki turnuvaya ev sahipliği yapan Kamerun’un ardından ikinci kez ocak-şubat tarihleri arasında düzenlenecek.

2025 VE 2027’DEKİ EV SAHİPLERİ BELLİ OLDU

Afrika Futbol Konfederasyonu ( CAF ), 2025 ve 2027 yıllarındaki Afrika Uluslar Kupası’na ev sahipliği yapacak ülkeleri belirledi.

CAF’tan yapılan açıklamada, Afrika Uluslar Kupası’nın 2025 yılında Fas’ta, 2027’de ise Kenya, Tanzanya ve Uganda’da ortaklaşa düzenleneceği kaydedildi.

2025 yılındaki turnuva için ev sahipliği hakkı geçen sene Gine’den geri alınırken, Cezayir, Zambiya, Benin ve Nijerya, ortak teklifini icra kurulu toplantısından önce çekti.

1988 yılından sonra ikinci kez organizasyona ev sahipliği yapacak Fas, Portekiz ve İspanya ile 2030 Dünya Kupası’nı ortaklaşa düzenlemek için de aday olmuştu.

SÜPER LİG’DE DEVRE ARASINA DENK GELMEDİ

Trendyol Süper Lig’de 2023 – 2024 sezonu planlaması Türkiye Futbol Federasyonu tarafından kısa süre önce açıklandı. 11 Ağustos’ta başlayacak Trendyol Süper Lig‘de 25 Aralık’ta ara verileceği ve ikinci yarının 5 Ocak 2024’teki maçlarla başlayacağı belirtildi. Süper Lig’de 2023-2024 sezonunun ilk yarısının 18, ikinci yarının ise 20 hafta olacağı kaydedildi.

Afrika Kupası’nın düzenleneceği tarihlerde Süper Lig’de 19, 20, 21, 22, 23, 24 ve 25. hafta maçları oynanacak. Siyah-beyazlılarda kadroda yer alan 7 Afrika kökenli yıldız turnuvada yer almaları halinde bu maçlarda oynayamayacak.

.

.