Ömer Erdoğan’ın Kariyeri

Hatayspor’un başında gösterdiği performansla adından söz ettiren Teknik Direktör Ömer Erdoğan, futbolseverlerin uzun bir süreden bu yana tanıdığı bir futbol adamı. Futbolculuk döneminde oldukça başarılı bir savunma oyuncusu olan 44 yaşındaki teknik adam, yeni başlayan kariyerinde şimdiden büyük kulüplere yazılmaya başladı.

Başarılı Futbolcu Başarılı Teknik Direktör

Almanya’da doğan ve Türkiye’ye futbol oynamaya gelen sayısız gurbetçi futbolcudan birisi olan Ömer Erdoğan, futbolculuk kariyerine FSC Lohfelden adlı takımda başladıktan sonra Almanya’nın köklü kulüplerinden birisi olan St. Pauli’ye transfer olmuştu.

Pauli’de geçen bir sezondan sonra Türkiye’ye gelen ve Erzurumspor formasını terletmeye başlayan Ömer Erdoğan, 3 sezon Erzurum’da top koşturduktan sonra 2001/2002 sezonunda Diyarbakırspor’a transfer olmuştu.

Diyarbakırspor’da başarılı bir performans sergileyen Ömer Erdoğan’a bu performans Türkiye’nin devi Galatasaray’ın kapılarını açmış ve Ömer Erdoğan Galatasaray’a transfer olmuştu ancak Sarı Kırmızılı forma altında istenileni veremeyen Ömer Erdoğan sadece 1 sezon sonra Malatyaspor’a transfer oldu.

Malatyaspor’da kendisini tekrar bulan Ömer Erdoğan için kariyerinin değiştiği bölüm ise Bursaspor’a transfer olduğu dönem oldu. Ömer Erdoğan bu takımda kaptanlık yaptı ve Türk futbol tarihinin en özel hikayelerinden birisinin parçası oldu. Bursaspor’un 2009/2010 sezonunda kazandığı şampiyonlukta Ömer Erdoğan da Yeşil Beyazlı takımda forma giyen oyunculardan birisiydi.

Bursaspor’da kariyerini sonlandırdıktan sonra beraber şampiyonluk yaşadığı hocası Ertuğrul Sağlam’ın yanında antrenörlüğe başlayan Ömer Erdoğan, önce U21 takımında sonra da A takımda Eskişehirspor’un bir çalışanı oldu. Bir dönem Tuzlaspor’da yönetim kuruluna da giren 44 yaşındaki teknik adam ilk teknik direktörlük adımını ise Fatih Karagümrük’te attı ancak bu serüven pek uzun sürmedi.

2020/2021 sezonunun başında Hatayspor’un başına geçen Ömer Erdoğan Süper Lig’e yeni yükselen bir takımla ortaya çıkardığı iş sayesinde artık Türkiye’nin en yetenekli teknik direktörleri arasında sayılıyor.

Savunandan Savundurana

Ömer Erdoğan’ın futbolculuk kariyeri ile teknik direktörlük kariyeri arasındaki fark da oldukça dikkat çekici. Başarılı bir savunma oyuncusu olarak kariyerini sonlandırdıktan sonra yardımcı çalıştırıcılığa başlayan Ömer Erdoğan, Hatayspor’un başında oldukça modern bir futbol oynatmaya devam ediyor.

Ömer Erdoğan için en dikkat çekici kısımlardan birisi ise hocanın transfer isteklerinde gösterdiği başarı. Kadroya katılan oyuncuların birçoğu Hatayspor’dan önce en üst düzeyde futbol oynamamış isimler olmasına rağmen Ömer Erdoğan’ın tedrisatından geçtikten sonra oldukça parlak oyuncular haline gelebiliyorlar.

Hatayspor, Süper Lig’de var ettiği öyküsü, futbol kimliği ve yapılanması ile birlikte futbolseverlerin derin sempati duyduğu takımlardan birisi. Teknik direktörlük kariyerinin başında şimdiden isminden söz ettirmeyi başaran Ömer Erdoğan da bu öykünün bir parçası olmanın daha da fazlasını yapan ve bu öyküyü daha da güzel hale getiren bir teknik adam.

Futbolseverler, her bir yeni sezonda Hatayspor’un ne yapacağını merak ederek sezona başlıyor.