Kahraba Hatayspor’un Yeni 9 Numarası Oldu

Atakaş Hatayspor, ara transfer döneminde gelişiyle sessiz sedasız ama performansıyla büyük ses getirecek Mahmoud Kahraba’yı kiraladı.

Spor Toto Süper Lig’e harika başlayan ve taraflı tarafsız herkesin beğenisini kazanan Atakaş Hatayspor, ne yazık ki son haftalarda düşüşe geçti.

Hatayspor Yönetimi Elinden Geleni Yapıyor

Teknik direktör Ömer Erdoğan ve ekibi, üst üste gelen mağlubiyetlerle son 9 maçının yalnızca 3’ünü kazanabildi. Özellikle geride kalan haftada, Spor Toto Süper Lig puan tablosunun son sıralarında yer alan Kasımpaşa maçındaki skor sadece Hataysporluları değil tüm futbolseverleri şaşırttı.

Tüm bu sonuçlardan sonra Spor Toto Süper Lig puan tablosunda altıncı sıraya kadar gerileyen Atakaş Hatayspor, buna rağmen hiçbir şey kaybetmiş değil. Zira lider Trabzonspor’un büyük fark atarak tepede yer aldığı ligde, diğer takımlar birbirlerine çok yakın mesafede.

Öyle ki ikinci sıradaki İttifak Holding Konyaspor ile Hatay arasında 7 puanlık bir fark mevcut.

Bunun farkında olan Hatay Yönetimi, farkın daha da açılmaması ve şehrin Avrupa kupaları hayalinin gerçekleşmesi için elinden geleni yapıyor.

Bu doğrultuda çok önemli bir adım atan yönetim, Mısır Milli Takımı’nın önemli isimlerinden Mahmoud Kahraba’yı 6 aylığına kiraladı.

Kahraba Kimdir?

kahraba

13 Nisan 1994’te Kahire’de dünyaya adım atan Kahraba, giderek yükselen Mısırlı futbolcular kervanına katıldı.

Futbol hayatına Mısır’ın Enppi SC takımının altyapısında başlayan Mahmoud, 2011’de A takıma kadar yükselmeyi başardı ve 17 yaşındayken dikkat çekti.

Elbette onun bu yükselişi sadece ülkesinde değil, yurtdışında ve özellikle Avrupa’da da dikkat çekti. Öyle ki Enppi SC’de 35 maça çıktıktan sonra çok uzaklara yol gözüktü. Mahmoud Kahraba, bu 35 maçta 8 gol 2 asist yapmıştı.

Yeni takımı İsviçre’nin FC Luzern kulübü oldu. Kiralık olarak 28 Mart 2014’te imza attığı FC Luzern’de öyle bir performans gösterdi ki (19 maç 7 gol 1 asist), ülkenin en büyük takımlarından Grasshopper Club Zurih onu adeta hava kaptı.

Kiralık süresi bittiğinde Ennpi SC’ye geri döndü. Sonrasında ise Mısır’ın en ünlü kulübü Zamalek’in kapıları ona açıldı. Zamalek’den Al İttihad’a giden ve sonra geri dönen Mahmoud Kahraba, bu formayla toplam 82 maçta 27 gol 24 asist yaptı.

Sol kanatta forma giymesine rağmen ortaya koyduğu bu golcülük onu farklı kılıyordu.

Al İttihad döneminde de 53 maçta 24 gol 9 asistle oynayınca, 2019’da bir kez daha Avrupa kapısı açıldı.

Portekiz’in Desportivo Aves takımına gönderilen oyuncu buraya uyum sağlayamadı ve aylar sonra geri döndü. Yeni adres El Ahly idi.

El Ahly formasıyla da Al İttihad ve Zamalek’deki günlerini arattı, buna karşın 62 maçta 17 gol 9 asist yapmayı başardı.

2022 Ocak döneminde ise Atakaş Hatayspor, ortaya çıkan fırsatı değerlendirerek Mahmoud Kahraba’yı kiralık olarak kadroya kattı.

Gelen haberlere göre Mahmoud Kahraba’nın kiralık sözleşmesinde satın alma opsiyonu da bulunuyor. Yani bir Boupendza daha geldi diye düşünmek (eğer performans verirse elbette) işten bile değil.