Hatayspor’un Bekine Talip Bol

Sezonun ikinci yarısında gösterdiği başarısız performansla taraftarında ciddi bir hayal kırıklığı yaratan Hatayspor’da 37’inci haftada oynanacak Konyaspor maçının hazırlıkları devam ediyor. Geçen sezona göre zayıflayan kadrosunun etkilerini ligin son düzlüğünde net bir şekilde hisseden Hatay temsilcisinde bu durumun üstesinden nasıl gelinebileceği tartışılırken, takımın yıldız oyuncularına da talepler artıyor. Basına yansıyan son iddialara göre bu sezon hem Bordo Beyazlı formayla hem de Milli Takım formasıyla oldukça başarılı işler çıkartan sol bek Sam Adekugbe, Fenerbahçe ve Başakşehir tarafından yakın şekilde takip ediliyor.

ISTANBUL, TURKEY – MARCH 19: Sam Adekugbe of Hatayspor during the Turkish Super League football match between Besiktas and Hatayspor at Vodafone Park on March 19, 2022 in Istanbul, Turkey. (Photo by Seskim Photo/MB Media/Getty Images)

Dengesiz Kadro

Geçen sezon Süper Lig’e yükseldikten sonra gösterdiği başarılı performansla herkesin takdirini kazanan Hatayspor, bu sezonun ilk devresinde de benzer başarıyı yakaladı ancak bu başarıyı ikinci devreye taşımak konusunda zorlandı.

Bordo Beyazlı ekip ligde oynadığı son 7 maçın hiçbirinden galibiyetle ayrılmayı başaramazken bu durum takımın git gide gerilemesine ve ilk 10’dan da düşmesine neden oldu. Bu bağlamda başta teknik direktör Ömer Erdoğan olmak üzere takım içerisinde yer alan birçok isme tepkiler artıyor.

Bu noktada yaşanan sıkıntının temel sebeplerini iyi anlamak gerekiyor. Hatay temsilcisi geçen sezona göre çok daha fazla kan kaybetti ve bu durum daha dengesiz bir kadronun ortaya çıkmasına neden oldu.

Bir diğer deyişle ligin ilk devresinde gösterilen performans aslında oyuncuların maksimum kapasitesinin de yukarısındaydı ancak bu durumun anlaşılması ancak ligin son düzlüğünde mümkün olabildi.

İstanbul Takımları Sırada

Hatayspor gelecek sezona nasıl bir kadroyla giriş yapacak ve bu maddi sıkıntılar içerisinde finansmanı sağlayacak merak konusu ancak takımın yıldız oyuncularına da teklif yağmaya devam ediyor.

Takımın tartışmasız en önemli ismi olan Mame Diouf ile alakalı olarak sözleşme konusunu netleştirememiş olması ciddi bir problem. Bununla birlikte bu sezonun öne çıkan isimlerinden biri olan Sam Adekugbe ile alakalı olarak da transfer haberleri basına yansımaya devam ediyor.

Kanadalı oyuncunun hem kulübünde hem de Kanada Milli Takımı’nda gösterdiği başarılı performans vitrininin güzelleşmesini sağlarken, Fenerbahçe ve Başakşehir’in oyuncuya dair ilgisinin olduğu ifade ediliyor.

İstanbul kulüplerini peşine takacak işleri her iki formayla da yapmayı başaran oyuncunun bu kulüpler teklif yapması durumunda nasıl bir tavır sergileyeceği merak konusu. Zira bu kulüpler gerçekten akıl çelici nitelikteler ve hemen hemen her Anadolu kulübü oyuncusu buralarda forma giymeyi düşünecektir.

Bununla birlikte Hatayspor’un da bu transferden beklentisinin ne olduğunu tam olarak anlamak gerekiyor. Başarılı bir kulüp politikası izleyen Akdeniz temsilcisi buna rağmen kadrosunu güçlendirmek konusunda problemler yaşadı.

Gelecek sezona da daha zayıf bir kadroyla girmek konusunda tereddütleri bulunan Hatay temsilcisinin bu bağlamda Adekugbe’nin yerini dolduracak oyuncuyu da bulması gerekiyor. Öte yandan Kanadalı oyuncudan gelecek bonservis bedeli de bir finansman olabilir.