Hatayspor Yıldızıyla Vedalaşıyor

Sezonun ikinci yarısında gösterdiği performansla taraftarında hayal kırıklığı yaratan ekiplerden Hatayspor, ligin 36’ıncı haftasını açan maçta kendi sahasında Trabzonspor’u konuk etmişti. Bu maçtan da puan kaybıyla ayrılarak galibiyet hasretinin 7 maça çıkmasına engel olamayan Hatay temsilcisinde beklenmedik gelişme ise Ömer Erdoğan tarafından açıklandı. Başarılı teknik adam takımın önde gelen isimlerinden Ruben Ribeiro’nun sezon sonu takımdan ayrılacağını ve uzun zamandır devam eden disiplinsiz davranışları nedeniyle kadro dışı bırakıldığını açıkladı.

Taviz Yok

Bu sezon Süper Lig’de geçen sezon yakaladığı başarıyı yakalamak adına mücadele eden Hatayspor dönem dönem daha başarılı işler çıkarsa da sezonun son düzlüğünde tamamen dağıldı ve son 7 maçının hiçbirini kazanamadı.

Bordo Beyazlı takımın bu kötü gidişatı taraftarlarını bir hayli üzerken takımın tamamen hedefsiz kalması ister istemez problemlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Bununla birlikte bu problemlerden sonuncusu da teknik direktör Ömer Erdoğan tarafından açıklandı.

Oyuncular üzerindeki etkisini kaybettiğine dair dedikodularla gündeme gelen genç teknik adam Trabzonspor karşısında oynanan ve 1-1’lik skorla sonuçlanana maçtan sonra açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalarda takımın en önemli isimlerinden biri olarak nitelendirilen Ruben Ribeiro’ya da değinen genç teknik adam Portekizli oyuncunun kadro dışı bırakıldığını açıkladı.

Tecrübeli oyuncunun geçen sezon takıma çok katkı sağladığını ve önemli bir oyuncu olduğunu dile getiren Erdoğan, bununla birlikte oyuncunun bir süredir disiplinsiz davranışlar içinde olduğunu ve kendisinin de buna tahammül edemeyeceğini ifade etti.

Önemli Katkı Sağladı

34 yaşındaki oyuncu kariyeri boyunca ülkesi Portekiz’in pek çok farklı takımında ter dökmüştü. Geçen sezonun devre arasında kadroya katılan başarılı orta saha oyuncusu teknik direktör Ömer Erdoğan’ın da söz ettiği gibi takıma gerçekten önemli bir katkı sağladı.

Gerek tecrübesiyle, gerek kalitesiyle gerekse de tekniğiyle Hatayspor orta sahasını düzenleyen isimlerden biri olan Ruben Ribeiro ile alakalı olarak sorunların bu sezon bitmek tükenmek bilmediği iddia ediliyordu.

Bu bağlamda Ömer Erdoğan’ın açıklamaları bu iddiaların teyit edilmesi anlamına da geldi. Öte yandan oyuncunun sözleşmesinin bu sezon sonu bitecek olmasının da bu kadro dışı kararında yadsınamaz bir payı var.

Hatayspor formasıyla 1.5 sezona yakın sürede 70 maça çıkan Ruben Ribeiro, kariyerinde en çok görev yaptığı dönemlerden birini de Hatay temsilcisinde yaşamış oldu. Kariyeri boyunca disiplinle alakalı olarak sıkıntılar yaşayan tecrübeli oyuncu, dönem dönem kulüpsüz de kalmıştı.

Bu 70 maçta 3 gol ve 4 asistlik performans sergileyen Portekizli orta saha 3 kere çift sarı karttan kırmızı kart görürken, 1 kere de direkt olarak oyundan ihraç edildi.

Hatayspor geçen sezonki kadrosuna kıyasla bu sezon çok daha zayıf bir kadroyla mücadele etmek zorunda kaldı ve bu durum takımın puan sıralamasındaki yerine de etki etti.