Hatayspor Onursal Başkanından Değerlendirmeler

Süper Lig’e yükseldiği günden beri oldukça takdir toplayan performanslar sergileyen ekiplerden biri olan Hatayspor, son haftalarda istenilenden uzak kalmış olsa da yine sezon hedefine ulaşacak gibi görünüyor. Bununla birlikte Hatay temsilcisi ne kadar iyi yönetiliyorsa Türk futbolu da o kadar kötü yönetiliyor ve bu durum gerek Bordo Beyazlı ekibi gerekse de ligde yer alan diğer tüm ekipleri ciddi biçimde tehdit ediyor. Bu durumla alakalı açıklamalar yapan Onursal Başkan Lütfü Savaş, Türk futbolunun ekonomik anlamda ciddi bir darboğaz içerisinde olduğunu ve bu durumun üstesinden gelmenin de çok zor olacağını ifade etti.

Kapıda Bekleyen Tehdit

Bu sezon yine Süper Lig’de oldukça nitelikli işler çıkartan ekiplerden biri olan Hatayspor, son haftalarda beklentilerin altında kalan bir performans sergiliyor olsa da sezon hedefi olan ilk 10 içerisinde yer almayı büyük ölçüde garantiledi.

Bordo Beyazlı ekibin teknik direktörü Ömer Erdoğan ile birlikte 2 sezondur devam eden iyi ilişkisinin hem kulübe hem de Türk futboluna değer kattığı kesin. Bununla birlikte kulüp ne kadar iyi yönetiliyor olursa olsun bir bağlam içerisinde yer alıyor ve bu bağlam olarak nitelendirilebilecek Türk futbolu da tarihinin en kötü dönemlerinden birini geçiriyor.

TFF Başkanının MHK Başkanının istifa ettiği, gelecek sezonun yayıncısının hâlâ belirlenemediği bir ortamda yükselen döviz kuruyla da birlikte kulüpler adına çok ciddi bir ekonomik sıkıntı kapıda bekliyor.

Öte yandan ne Hatayspor ne de diğer kulüpler bu durumdan azade değiller. Nitekim geçtiğimiz günlerde önemli açıklamalarda bulunan Hatayspor Onursal Başkanı Lütfü Savaş da takımların ciddi bir ekonomik darboğaz içerisinden geçtiklerini ve bu durumun da ligin kalitesini etkileyeceğini dile getirdi.

Artık 1 milyon Euro bedel ödeyerek bile bir oyuncu almanın çok daha zor olduğunu ifade eden Savaş, bu nedenle daha az kaliteli oyuncuların alınmak zorunda olduğunu ve takımların da bu durumdan etkileneceğini ifade etti.

Kadroda yer alan kaptan Mame Diouf başta olmak üzere kaliteli ayaklarla yola devam etmek istediklerini belirten Hatayspor Onursal Başkanı, bununla birlikte başka konularda da önemli ifadelerde bulundu.

Alternatifli Kadro

Geçen sezon çok az alternatifli bir kadroyla sahaya çıktıklarını hatırlatan Bordo Beyazlı takımın yöneticisi bu sezon alternatif sayılarını arttırdıklarını dile getirdi. Bununla birlikte eğer ekonomik durum müsaade ederse gelecek sezon bu alternatif sayısını da arttırmak istediklerini ifade eden Lütfü Savaş, bununla birlikte Hatayspor’u yaşatmaya çalıştıklarını da hatırlattı.

Kulüp adına önemli olanın tesisleşme olduğunu dile getiren Savaş, Gülderen’de bir arazinin valilikten kiralandığını ve bu araziye öncelikli olarak 4 saha yapacaklarını açıkladı. İkisi genç ve amatör takımlar için geriye kalan ikisinin de A takım adına hizmete sunulacağını ifade eden Hatayspor Onursal Başkanı, bu tesisleşmenin sona ermesinden sonra Hatayspor’un rahata ereceğini savundu.