Hatayspor Küçülmeye mi Gidiyor?

2021 22 futbol sezonunun son maçında Giresunspor’u 4 1 yenerek ligi 15 galibiyet, 8 beraberlik ve 15 mağlubiyetle 12. sırada bitiren Hatayspor 53 puan toplamıştı.

2020 21 futbol sezonunda Süper Lig’e henüz yeni yükselmişken takımı Ömer Erdoğan’a emanet eden Hatayspor Süper Lig’e merhaba dediği senede ligi 6. sırada bitirmişti ancak o sezon Süper Lig’de 21 takımla oynandığından Hatayspor’un her takım gibi 2 maç fazla yaptığını da unutmamak gerekiyor. Yani aslında bu fazla maçları bir kenara koyarsak 2 sezondur Süper Lig’de Ömer Erdoğan önderliğinde izlediğimiz Hatayspor iki senedir 50 ile 60 arası puan toplayı, göze hoş gelen bir futbol oynayan ve düşme korkusu yaşamadan orta hatta üst sıraları zorlayan istikrarlı bir takım hüviyetindeydi.

Hatayspor 1

Ömer Erdoğan’ın Ayrılışı

Geçen senenin son maçının ardından mikrofonların başına geçen dönemin Hatayspor teknik direktörü Ömer Erdoğan, 4 1’lik galibiyeti konuşmak yerine Hatayspor kariyerini noktalamaya karar verdiğini, bu kararı sadece ailesiyle konuştuğunu, henüz kimseyLe paylaşmadığını duyurmuş ve medeni şekilde yönetime de sundukları rahat çalışma ortamı için teşekkür etmişti. Ligin en takdir edilen kulüplerinden olan Hatayspor’da Ömer Erdoğan’ın bu çıkışı kamuoyunca garip karşılanmış, devamında Ömer Erdoğan ve Hatayspor yönetimi karşılıklı anlaşarak yolları ayırmışlardı. Aralarında hiçbir sorun olmadığı ayrılık aşamasındaki tavırlarından bile belliydi aslında. Hatayspor, Ömer Erdoğan için bir teşekkür mesajı yayımlamış ve kariyerinde başarılar dilemişti. Fakat Hatayspor’daki ayrılıklar teknik direktör ile sınırlı kalmadı.

Hatayspor İlk 11’den 5 Futbol ile Yolları Ayırdı

Bugün gelinen noktada Hatayspor, 2021 22 futbol sezonunda sıklıkla ilk 11’de sahaya çıkan toplam 5 futbolcusu ile daha yollarını ayırdı. Mame Diuof, Ruben Riberio, Adama Traore gibi yabancı oyuncuları sezon bitimiyle birlikte takımdan gönderen Hatayspor daha sonra kalecisi Münir ile de yollarını ayırmıştı. Bu ayrılıklarla birlikte başarılı teknik adam Ömer Erdoğan’ın neden Hatayspor ile yolları ayırdığı da aslında bir anlamda anlaşılmış oldu.

Hatayspor 2

Hatayspor kadrosunda maliyeti yüksek her oyuncuyu göndermeye ve transferde de bonservisi elinde olan isimlere yönelmeye başladı. Ömer Erdoğan hedefleri büyütmek isterken Hatayspor ise tam tersi olarak daha mütevazı bir kadro ile maliyetleri düşürerek ligde mücadele etme kararı aldı. Bu doğrultuda sonra olarak gen defans oyuncusu Fatih Kurucuk ile de karşılıklı el sıkışılarak yollar ayrıldı. Hatayspor başarılı stoper için de bir teşekkür mesajı yayımladı. Bunlara ek olarak daha önce 4.5 milyon euro para kazanarak kadrosundan gönderdiği Boupendza’nın Hatayspor ile iletişime geçerek geri dönme talebinde bulunduğu ve Süper Ligi domine eden oyuncunun bu talebinin de reddedildiği konuşuluyor. Gittiğinin çok da altında bir bedelle takıma dönebilecek olan, üstelik ligdeki başarısı tescilli olan golcü oyuncunun yıllık ücreti sebebiyle geri istenmediği düşünülüyor.

Hiçbir oyuncusu ile sorunu olmayan kulüpteki bu yaprak dökümü, aslında 2022 23 futbol sezonunun kadro yapılanması ve hedefleri konusunda da ciddi ipuçları barındırıyor içerisinde. Hatayspor net olarak küçülmeye gidiyor.