Hatayspor Karagümrükten Sayılarla 3 Puan Aldı

Spor Toto Süper Lig’in 29’uncu haftasında Atakaş Hatayspor, Vava Cars Fatih Karagümrük karşısında 3 gollü bir galibiyet aldı.

Bu galibiyetin ardından takım büyük bir özgüven kazanırken Spor Toto Süper Lig puan tablosunda da yerini sağlamlaştırdı. Buna göre son 3 maçından 7 puan çıkaran teknik direktör Ömer Erdoğan liderliğindeki Akdeniz temsilcimiz, ligdeki puanını 46’ya çıkardı ve Adana Demirspor’un mağlup olduğu haftada kendine avantaj sağladı.

Takımımız an itibariyle Spor Toto Süper Lig puan tablosunda 6’ncı sıraya oturdu ve Avrupa kupaları potasına girmek için umutlarını güçlendirdi. Zira bordo yeşilli ekibimizin, Avrupa potasının alt sınırında bulunan İstanbul Başakşehir ile arasında sadece 1 puan kaldı.

Hatayspor Sayılarda Üstünlüğü Kurdu

Atakaş Hatayspor ve Vava Cars Fatih Karagümrük maçının istatistik kağıdına baktığımızda, teknik direktör Ömer Erdoğan yönetimindeki takımımızın rakibinden çok daha üstün bir oyun olduğunu görmek mümkün.

İlk bakışta belli olan bu ayrıntıların kaynağı ise elbette sayılar. Buna göre teknik direktör Ömer Erdoğan’ın taktiklerini başarılı bir şekilde sahaya uygulayan takım, %54 topa sahip olma oranıyla rakibinden daha fazla top kullandı.

Toplam 484 pas yapan Atakaş Hatayspor karşısında Vava Cars Fatih Karagümrük, 401 pas ile rakibine cevap verdi.

Bordo yeşilli takımımızdaki futbolcular maç boyunca yaptıkları 484 pasın içine 78 kez de uzun pas eklemişlerdi. Böylelikle hem direkt oyunu hem de set oyununu oynamaya çalışan takımımız, karma oyun anlayışıyla rakip defansa zor anlar yaşattı.

Yaptığı pasların %84’ünde başarı sağlayan Atakaş Hatayspor, rakip yarı alandaki isabet oranını ise %73’te tutmayı başardı.

Rakip Vava Cars Fatih Karagümrük ise bizim kalemize hücum ederken daha çok ortaları denedi. Maç boyunca 26 yan orta yapan teknik direktör Volkan Demirel’in öğrencileri gelin görün ki bunların yalnıza %15’inde başarıya ulaşabildi.

Karşılaşmadaki mücadele seviyelerini anlatan iki istatistikte ise yine ev sahibi Akdeniz ekibimizin üstünlüğü vardı. Rakibiyle girdiği ikili mücadelelerin %52’sini kazanan Hataysporlu futbolcular, hava hakimiyetinde ise Vava Cars Fatih Karagümrüklü oyunculara %54 ile üstünlük kurmayı başardılar.

Hatayspor Hücumda Yüzdeli Oynadı

hatayspor

Teknik direktör Ömer Erdoğan önderliğindeki takımımız, hücum istatistiklerinde de tıpkı genel istatistiklerde olduğu gibi başarılıydı.

Rakip kaleye tam 13 şut çeken takımımız bu şutların 6’sında çerçeveyi bulmayı başardı. %46’lık bir oranda bunu başararak yüzdeli hücum eden teknik direktör Ömer Erdoğan’ın ekibi, 6 isabetinin 3’ünde ise ağları buldu ve en önemli istatistik olan gol sayısında üstünlüğü aldı.

Buna karşın rakip Vava Cars Fatih Karagümrük ise 10 şutunda sadece 3 kez çerçeveyi bulabildi ve hücumda sınıfta kaldı. Ancak bundan daha da güzeli İstanbul Karagümrük temsilcisinin çektiği 10’şutun 8 tanesini ceza alanımız dışından denemesiydi. Bu da Atakaş Hataysporlu oyuncuların, rakibi ceza sahası sokmadığını ve savunmanın iyi iş çıkardığını gösteriyor.

Ayrıca Atakaş Hatayspor’un şutlarının 7’sini rakip ceza alanı içinden denemesi ise takımın hücum organizasyonlarında başarının geldiğini de anlatması bakımından önemli.