Hatay Tek Golle Galip Geldi

Ziraat Türkiye Kupası’nda devam etmekte olan 5’inci Eleme Turu Müsabakaları kapsamında kendi sahasında TFF 1.Lig ekiplerinden Menemenspor’u konuk eden Hatayspor, sahadan Dylan Saint Louis’in attığı tek golle 1-0 galip ayrıldı ve adını Son 16 Turu’na yazdırmayı başaran taraf oldu.

Çok kısıtlı bir kadroyla sahaya çıkan ve 18 kişilik oyuncu kadrosunu dahi tamamlayamayan Hatayspor, böylesi zor bir dönemden geçtiği haftada önce Giresunspor sonra Menemenspor karşısında aldığı galibiyetlerle birlikte özgüvenini yükselterek devre arasına giriyor.

Eksik Hatayspor Bir Üst Tura Yükseldi

Ziraat Türkiye Kupası’nda 5’inci Eleme Turu müsabakalarında heyecan devam ederken, bu heyecanın bir ortağı olan Hatayspor, kendi sahasında TFF 1.Lig ekiplerinden Menemenspor’u konuk etti. Oldukça eksik bir kadroyla Menemenspor karşısına çıkan ve birçok as oyuncusunu dinlendirme fırsatı dahi yakalayamayan Hatayspor, oyuncu kadrosunu tamamlayamadığı, genç oyuncularıyla yedek kulübesini oluşturduğu bir maçta Menemenspor karşısında attığı tek golle maçtan galibiyetle ayrılırken, turnuvada devam etmenin mutluluğunun dışında özgüvenini de yükseltmeyi başardı.

Süper Lig’in geçtiğimiz haftalarında oynadığı maçlarda kötü performanslar sergileyen ve gol dahi atamadığı maçlarda kötü mağlubiyetler alan Hatayspor’un kadrosundaki eksikler de bu durumun gerçekleşmesine neden olmuş ve takımın ivmesi her geçen gün daha da kötüye gitmeye yüz tutmuş gibi görünüyordu. Bununla birlikte Ömer Erdoğan, bir çözüm buldu ve daha faydacı bir anlayışla bu kritik süreçte sonuca gitmeyi tercih ederek önce Süper Lig’in 19’uncu haftasında oynanan Giresunspor maçından, sonra da Menemenspor karşısında oynanan Ziraat Türkiye Kupası karşılaşmasından 1-0’lık galibiyetlerle ayrılmayı bildi.

Hatayspor İstikrarı Sağlıyor

Yaşadığı bu olumsuz gelişmelere ve puan kayıplarına rağmen geçtiğimiz sezon yükseldiği Süper Lig’in ilk devresinde yakaladığı puanı bu sezon da yakalamayı başaran Hatayspor’un istikrarı sağladığını ve bu tarzdan devam ederse başarılı bir Süper Lig takımı olacağını söylemek hayal olmaz. Birçok takımın TFF 1.Lig’den yükseldikten sonraki sezon hem maddi hem de sportif açıdan krizler yaşayarak küme düştüğü bir futbol ikliminde Ömer Erdoğan ile birlikte doğru yönetimi ve yapılanmayı başaran Hatayspor, geçtiğimiz sezon gösterdiği performansla sanki 40 yıldan beri Süper Lig’de oynayan bir takımmışçasına görüntü vermişti.

Bu sezon da aynı görüntünün üstüne koyarak ekleyen ve aslında geçtiğimiz sezona göre daha düşük bir kadro kalitesiyle sahaya çıkan Hatay temsilcisi, buna rağmen doğru sistemin ve çalışmanın nelere muktedir olduğunu göstermeyi başardı. Devre arasında yapacağı birkaç eklemeyle birlikte kadrosundaki alternatifleri arttırma ve bu sayede ilk devrede yaşadığı krizi yaşama riskinden kurtulma fırsatı olan Hatayspor, sportif başarının yanı sıra sisteminin parlattığı oyuncuları başka kulüplere satarak maddi gelir de elde edebilir.

Büyük takımların yanlış köklendiği, birçok takımın yanlış yönetildiği bir futbol ikliminde attığı adımlarla örnek olma potansiyeli taşıyan Hatayspor, bambaşka bir modeli Türkiye’de temsil edebilir.