Galatasaray’da Torreira Etkisi

Yeni sezonda transfer konusunda hataya yer vermek istemeyen ve hedeflediği şampiyonluk yolunda taviz vermek istemeyen sarı kırmızılı kulübün radarında son olarak Lucas Torreira vardı. 26 yaşındaki orta saha oyuncusu için kulübü Arsenal ile anlaşma sağlayan sarı kırmızılı temsilcimiz son anda krizle karşılaştı.

Premier Lig ekibi Arsenal ‘in kadrosunda düşünmediği orta saha oyuncusu Lucas Torreira için sarı kırmızılı temsilcimiz gaza basmış ve İngiltere temsilcisi ile anlaşmıştı. Ancak oyuncu son anda biletin alındığı uçağa binmekten vazgeçmişti. Torreira ‘nın son değerlendirmeleri yapmak için sarı kırmızılı kulüpten zaman istediği bildirildi.

Geçen Sezonda Orta Saha Yetersizliği

Geçtiğimiz sezon istediği performansı gösteremeyen ve Süper Lig ‘i 13. Sırada bitiren Galatasaray kadrosunun yetersiz olmasından memnun değildi ve yeni sezonda da bu doğrultuda çalışmalar başlamıştı.  

Geçen sezon orta saha mevkiinde Taylan Berkay ve Cicaldau üçlüsünü oynatan Galatasaray ‘da Belhanda ve Gedson ‘ın gidişi ile Taylan ve Berkay ‘a ciddi bir yük binmişti. Rakibin ön alan presine yeterli karşılığı veremeyen Taylan – Berkan ikilisi sırtı dönük top alamamaları ile pek çok top kaybına neden olmuş bu da takıma olumsuz yansımıştı.

Orta sahanın üçüncü ismi Cicaldau ise efor ağırlıklı olmasına rağmen daha düşük şut kalitesi göstermiş ve top alma alışkanlığı da bulunmuyordu. Bu etkilerle birlikte sarı kırmızılı ekip tüm takımlar tarafından dar alan hücumlarında zayıf kalan bir takım olarak anılıyordu.

Galatasaray’da Lucas’ın Katkısı Ne Olabilirdi

Sarı kırmızılı ekibin ilk orta saha transferi Portekizli isim Sergio Oliviera olmuştu. Oliviera topa yön verme konusunda etkili bir isim olmasına rağmen sarı kırmızılı ekipte  bir isme daha ihtiyaç vardı. Olan Buruk defanstan aldığı topu ön alana taşıyabilecek bir oyuncu arayışındaydı. Aranan isim ise Lucas Torreira oldu. Sert ve efor gösteren bir tarzı olan Uruguaylı Torreira vücut dönüşü kalitesi ve hızlı karar alabilmesi ile de önemli bir köprü görevi görebilir. Torreira transferi özellikle bu noktada topla çıkış yapabilmek adına Galatasaray için önem arz ediyor.

Sarı kırmızılı temsilcimiz Torreira mevzu bahis olmadan önce Norveçli orta saha Fredrik Midtsjö ile de anlaşmıştı. Torreira transferi de tamamlanırsa yeni bir üçlü orta saha kazanacak olan sarı kırmızılıların bu üçlüyü merkez üçlü yapar mı yapmaz mı kesin değil.

Okan Buruk ‘un oyun tarzının ise oyunu genişletme amaçlı olduğunu Medipol Başakşehir ‘de görev aldığı dönem görmüştük. Galatasaray ‘ın hazırlık maçları da yine bu tez doğrultusunda oldu. Teknik adam kanat oyuncuları Yunus ve Kerem ‘i rahatlatmayı ve 1 ‘e 1 oyuna hazırlamayı amaçlıyor olabilir. Bu doğrultuda orta saha oyuncularından birini ikinci forvet olarak kullanılması gerekiyor. Ancak Oliviera – Torreira- Midtsjö üçlüsü buna uygun düşmüyor. İkinci forvet olarak kullanılabilecek isim ise Emre Akbaba gibi görünüyor. Evander ‘i alma isteği de bu planı doğrular nitelikte.

Yeni sezonda duran top ve yan top savunmasında pek güven vaat etmeyen Galatasaray yıllardır bu sorunla  da yüz yüze kalmış durumda. Galatasaray bunu önlemek için ise orta blok presi ve sahte baskılar yapabilir.