İslami Dayanışma Oyunları Konya’da

İslam İşbirliği Teşkilatı ‘na üye ülkeler arasında oynanan ve 4 yılda bir düzenlenen spor organizasyonu olan İslami Dayanışma Oyunları bu yıl Konya ‘da. İlki 2005 ‘te Suudi Arabistan ‘ın Mekke kentinde düzenlenen İslami Dayanışma Oyunları 57 ülkenin katılımı ile gerçekleşiyor. İslami Dayanışma Oyunları Federasyonu (ISSF) ‘nun verdiği izinle Üye ülkelerin Müslüman olmayan vatandaşları da turnuvaya katılma hakkına sahip. 

İslami Dayanışma Oyunları ‘nda bisiklet, okçuluk, eskrim, basketbol, hentbol, bocce, futbol, tekvando, voleybol, plaj voleybolu, atletizm, karate, su oyunları – yüzme, tenis, masa tenisi, jimnastik, güreş, halter, badminton, boks, karate, tekvando,  futbol, wushu ve judo olarak gibi branşlar yer alıyor. 

Konya ‘da 5. cisi düzenlenen İslami Dayanıma Oyunları ‘na bu sene 56 ülkeden 4 binden fazla sporcu katıldı. 

Açılış 9 Ağustos

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın katılımı ile 5. İslami Dayanışma Oyunları açılışı 9 Ağustos ‘ta gerçekleşecek. Ancak 9 Ağustos ‘ta yapılacak açılış öncesi bazı branşaların yarışları 5 Ağustos ‘tan itibaren başladı. İslami Dayanışma Oyunları kapsamında pist bisikleti, hentbol, masa tenisi, ve yüzme branşlarındaki yarışların bazıları açılış öncesi gerçekleşti. 

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid  – 19 pandemisi nedeni ile 1 yıl ertelemeli olarak 2022 ‘de yapılan 5. İslami Dayanışma Oyunları açılış töreni Konya Büyükşehir Belediye Stadyumu ‘nda saat 20.00 ‘da gerçekleştirilecek. 5. İslami Dayanışma Oyunları ülkemizde Konya ‘nın ev sahipliğinde 18 Ağustos ‘a kadar devam edecek. 56 farklı ülkeden 4 bini aşkın sporcu 24 farklı branşta madalya kazanmak için ter dökecek. Bu seneki İslami Dayanışma Oyunları ‘nda toplam 355 madalya sahipleri ile buluşacak.

Pandemi sebebi ile 1 sene geç düzenlenen 2021 Konya İslami Dayanışma Oyunları ‘nda atıcılık, atletizm, 3 x 3 basketbol, bisiklet, bocce, artistik jimnastik, aerobik jimnastik, ritmik jimnastik, eskrim, futbol, güreş, halter, hentbol, judo, karate, kick boks, masa tenisi, okçuluk, tekvando, voleybol, yüzme, geleneksel okçuluk, para – atletizm, para – masa tenisi, para – okçuluk ve para – yüzme branşları olacak.

İslami Dayanışma Oyunları’nda Türkiye

Ev sahibi Türkiye 5. İslami Dayanışma Oyunları ‘nda hem takım hem bireysel tüm branşlarda yarışacak. Türkiye 203 kadın ve 258 erkek olmak üzere toplam 461 milli sporcusu ile turnuvada yer alacak. Açılış öncesi ülkemiz madalya toplamaya başladı. Para – yüzücülerimiz 7 madalya kazanırken atletizm ve masa tenisinde de sporcularımızdan madalya geldi. Ay yıldızlı atletlerimiz ile gururlanırken açılış henüz gerçekleşmeden 22 madalya kazanarak turnuvada zirveye yerleştik. Para – yüzme, masa tenisi ve atletizmde erkek kadın fark etmeden kazandığımız madalyalarla gururlanırken takım sporlarında da favorilerden biri olmayı başardık. U – 23 Milli Futbol takımımız Senegal ‘i 1 – 0 mağlup ederken Filenin Sultanları da Özbekistan karşısında sahadan 3 – 0 galip ayrıldı.