Fatih Kurucuk Hatayspor’dan Ayrıldı

Sezon sonunda başarılı teknik direktörü Ömer Erdoğan’ı kaybeden Hatayspor bir ayrılık daha yaşadı. Kulüpten yapılan açıklamaya göre genç stoper oyuncusu Fatih Kurucuk ile karşılıklı anlaşılarak yollar ayrıldı.

Fatih Kurucuk da kendi Twitter hesabından yaptığı açıklama ile bu ayrılığı doğruladı ve Hatayspor’a 2022 23 futbol sezonu için başarılar dilerken orada geçirdiği zamanlar için de Hatay camiasına teşekkür etti.

Fatih Kurucuk 1

Fatih Kurucuk Kimdir?

Hatayspor’un yollarını ayırdığını açıkladığı 24 yaşındaki Fatih, Hatayspor’a 2021 22 sezonu başında Karagümrük’ten gelmişti. Kendisi için bonservis ödenmemiş olsa da transferin gerçekleştiği sırada piyasa değerinin 1 milyon euro civarında olduğu konuşuluyordu. Türk futboluna önemli hizmetleri olacağına inanılan 1.92’lik dev stoperin kariyerine kısaca bir göz atalım;

21 Ocak 1998 yılında İzmir’de doğan futbolcu futbola Buca altyapısında başladı. Oradan Göztepe takımına geçen Fatih, altyapı eğitimini burada tamamladıktan sonra Fethiyespor’a kiralık gönderildi. 2016 17 sezonunun sonunda kiralık sözleşmesinin bitmesinin ardından kulübüne dönen oyuncu 2017 18 futbol sezonunda bedelsiz olarak bonservisiyle birlikte Karagümrük’e gitti. Asıl çıkışını burada yaşayan oyuncu Karagümrük ile biten kontratını 2021 yılına kadar uzattı. Kontratının bitmesinin ardından 2021 22 sezonunun başında bedelsiz olarak Hatayspor’a gelen oyuncu geride bıraktığımı sezonda oldukça başarılı bir performans sergiledi. Ligde 28, kupada ise 3 maçta Hatayspor forması giyen oyuncu toplamda 31 maçta Hatay forması giydi ve bu maçların 28’inde 90 dakika boyunca sahada kalırken 1 gol atıp 1 de asist üretti.

Fatih Kurucuk 2

Oyuncunun eksileri, artıları…

1.92’lik boyuyla hava toplarında çok etkili olan Fatih, özellikle defansta fazlasıyal güven veren bir oyuncu. Güçlü fiziği, uzun boyuyla bir stoperde olması gereken temel özellikleri bünyesinde barındıran Fatih Kurucuk aynı zamanda pek fazla sakatlanmaması ile de devamlılığı yüksek bir profil çiziyor. Zaman zaman tecrübesizliğinin kurbanı olabilen oyuncunun en büyük eksiklerinden birisi kesinlikle yaptığı gereksiz fauller. Modern futbolda bir stoperde en çok aranan özelliklerden biri olan topu geriden oyuna sokma konusunda da pek iyi olduğu söylenemez. Yine uzun top atmada da pek başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Ancak üstün fizik gücü ile defansta çok güven veren Fatih Kurucuk’un yaşı düşünüldüğünde önünde eksik yönlerini kapatabileceği yeterince zaman var. 20 yaşından itibaren her zaman çok yüksek potansiyeli olduğu söylenen, adı üç büyük kulüple yazılan, gelecekte Avrupa’da oynayacağı düşünülen Fatih Kurucuk için 24 yaşına kadar herhangi bir bonservis bedeli ödenmemiş olması ise ilginç bir detay.

2021 22 futbol sezonunda Hatayspor’un en güven veren oyuncularından biri olan Fatih için Hatayspor’un elinde tutmakta zorlanacağı yorumları yapılıyordu. Oyuncunun Hatayspor ile kontratını neden feshettiğine dair bir açıklama yapılmasa da önümüzdeki günlerde bu konunun detaylarının basına yansıması bekleniyor. Zira Hatayspor’daki bu ayrılıkla taraftarın canını bir hayli sıkmaya başladı. Öte yandan Hatayspor’un yakın zaman önce tecrübeli stoper Recep Burak Yılmaz ile anlaşmıştı. Kimileri bu anlaşmanın da Fatih’in ayrılığında önemli bir faktör olduğunu düşünüyor.