Engin Can Aksoy A Takımda

Gelenleri gidenleri derken transferdeki hızıyla Süper Lig’de üç büyükleri bile geride bırakan Hatayspor altyapıyı da ihmal etmedi ve altyapı ürünü Engin Can Aksoy’u 2022 23 futbol sezonu için A takıma aldı.

Kampa katılan altyapı futbolcuları arasından Serkan Özbalta’nın gözüne girmeyi başaran tk genç oyuncu olan Engin Can Aksoy henüz 19 yaşını bile doldurmamış bir genç yetenek.

Erzurum Yüksek İrtifa Kamp merkezinde bayram öncesinde sezon hazırlıklarının ilk etabını tamamlayan Hatayspor’da Engin Can kendisine verilen fırsatı çok iyi kullanmayı başardı. Solak olmanın da avantajıyla kadroda sol stoper ve sol bek olarak kendisine yer bulan genç oyuncu özellikle fiziği ile beğeni topladı.

Golleriyle Dikkat Çekmişti

Geride kalan 2021 22 futbol sezonunda U 19 Süper Ligi’nde Hatayspor’un sol beki olarak görev yapan oyuncu 33 maçta 4 gol atma başarısı göstererek dikkatleri üzerine çekmişti. Geçen yıl Ömer Erdoğan tarafından ligin son maçı olan Giresunspor maçında son 8 dakikada oyuna girerek ilik profesyonel maçına çıkan oyuncu, yine sol bek mevkiinde görev yapmıştı. O maçın ardından Hatayspor’un başarılı teknik direktörü Ömer Erdoğan’ın sürpriz bir kararla Hatayspor teknik direktörlüğünden ayrılması sonrası gündem bir anda değişmiş ve ilk kez forma giyen Engin Can Aksoy bir anda unutulmuştu.

Ömer Erdoğan’ın sürpriz ayrılık kararının ardından takımın başına vakit kaybedilmeden Serkan Özbalta’yı getiren Hatayspor’da Engin Can Aksoy da yeniden altyapıya dönmüştü. Ancak genç hoca Serkan Özbalta, genç oyuncuları unutmadı ve Erzurum Yüksek İrtifa Kampı’na alt yapıdan 7 oyuncuyu götürdü. Tüm oyuncularla olduğu gibi gençlerle de yakından ilgilenen teknik direktör Serkan Özbalta sadece Engin Can Aksoy’u A takıma alırken diğer genç futbolcuları geri gönderdi.

Bu karar diğer 6 genç oyuncu yetersizmiş gibi algılansa da aslında işin aslının başka türlü olduğu anlaşıldı. Serkan Özbalta, genç oyuncuları tecrübe kazanmaları için kampa götürmüştü ancak Engin Can Aksoy’un performansından etkilenen Serkan Hoca, sol bek alternatifi olarak Engin’i A takıma aldı.

engin can aksoy

Engin Can Aksoy Sözleşme İmzaladı

Serkan Özbalta’nın raporu doğrultusunda yeni sözleşme imzalanan Engin Can Aksoy 30 Haziran 2024 yılına kadar Hatayspor’un oyuncusu konumunda. Altyapılarda zaman zaman orta saha da oynamış olan genç yıldız adayı son 1 yılda tamamen sol beke evrilmiş durumda. Daha önceden orta saha oynamanın da etkisiyle oyunu iki yönlü oynayabilen hücumcu bir bek genç oyuncu. Fiziği ile de dikkat çeken oyuncunun elbette yaşından kaynaklı ciddi bir tecrübe ve pozisyon bilgisi eksiği söz konusu. Ayrıca sağ ayağını da hemen hemen hiç kullanmaması zaman zaman sahada ona bazı zorluklar yaşatabilir.

Serkan Özbalta gibi genç ve iletişim becerisi çok yüksek bir hoca genç oyuncu için büyük bir fırsat aslında. Engin Can Aksoy bu fırsatı doğru kullanabilirse hem Hatayspor hem de Türk futbolu önemli bir sol kenar oyuncusu kazanabilir.