Cengiz Demir Hatayspor’da

Ömer Erdoğan ile başlayan sonrasında bazı yabancı oyuncuların ayrılmasıyla devam eden yaprak dökümünün ardından Hatayspor’da nihayet transfer için düğmeye basıldı ve genç oyuncu Cengiz Demir de Hatayspor’a katıldı.

Hatayspor taraftarı üst üste gelen ayrılık haberlerini endişeli gözlerle takip ediyordu. Hatayspor’un küçülmeye gittiği hatta bu sene hiç transfer yapmayacağı bile iddia edilmişti. Teknik direktör Ömer Erdoğan’ın ayrılığının hemen ardından Serkan Özbalta ile anlaşan Hatayspor yönetimi şimdi de transferde gaza basmış durumda. Serkan Özbalta’nın sunduğu rapor doğrultusunda transferleri bir bir gerçekleştiren Hatayspor yönetimi ilk olarak tecrübeli stoper Recep Burak Yılmaz’ı kadroya katmıştı. Ancak hemen ardından genç yıldız Fatih Kurucuk‘un takımdan ayrılık haberi, Recep Burak Yılmaz transferinin sevincini gölgede bırakmıştı. Birkaç gündür de Hatayspor’da transfer dedikodusu yoktu ama imzalar üst üste gelmeye başladı.

Cengiz Demir 1

Önce Musa Çağıran

Hatayspor ilk olarak sosyal medya hesabından Musa Çağıran’ın transfer dildiğini duyurdu. Süper Lig’in en tecrübeli orta sahalarından olan Musa Çağıran, geride kalan sezonda Konyaspor formasını terletmişti. Musa Çağıran bombasının hemen ardından Hatayspor bir transferi daha duyurdu ve Antalyaspor’un solak stoperi Cengiz Demir’in de bundan böyle Hatayspor forması giyeceğini açıkladı.

Antalyaspor altyapısında futbola başlayan genç stoper Antalyaspor’un U 19 ve U 21 takımlarında forma giydikten sonra A takıma alınmıştı. A takımda genç yaşında fazla forma şansı bulamayan oyuncu tecrübe kazanması için Bodrumspor’a kiralanmıştı. Kiralık sözleşmesinin bitiminin ardından kulübüne dönen Cengiz Demir 2021 22 futbol sezonunda da kiralık olarak Akhisarspor forması giymişti. Geride kalan sezonun 2. yarısında formayı kapan genç stoper bir daha da formasını bırakmadı. 1.86 boyundaki stoper Acıbadem Fulya Hastanesi’nde Hatayspor için sağlık kontrolünden geçirildi. Resmi siteden bu görüntülerin de paylaşıldığı Cengiz Demir transferi ayrıca hazırlanan özel bir video ile Twitter’dan da duyuruldu. Anlaşmanın ekonomik detayları henüz açıklanmasa da genç stoper için Antalyaspor kulübüne herhangi bir bonservis bedeli ödenmeyeceği öğrenildi.

Cengiz Demir 2

Cengiz Demir Nasıl Bir Stoper

Henüz 21 yaşında olan Cengiz Demir 1.86 cm boyunda ve oldukça da güçlü bir fiziğe sahip. Genç stoperi en özel kılan yanı ise solak olması. Stoper tandeminin her iki tarafında da oynayabilmesine rağmen solak bir oyuncu olması nedeniyle sıklıkla sol stoper olarak kullanılan Cengiz Demir, bu özelliği ile günümüz futbolunda değer kazanan bir oyuncu. Elbette tecrübe eksikliği ona ve takımına zaman zaman sıkıntılar yaşatabiliyor ama 2 senedir Ömer Erdoğan önderliğinde düzenli olarak pas oyunu oynayan ve muhtemelen Serkan Özbalta döneminde de bunu sürdürecek olan Hatayspor’un stoperin sol tandeminde solak bir oyuncu kullanması büyük bir avantaj yaratacaktır. 1.86’lık boyunu atletizmiyle birleştirmeyi başarabilen Cengiz Demir hava toplarında da etkili bir stoper.

Cengiz Demir ile Hatayspor arasındaki sözleşmenin süresi henüz açıklanmamış olsa da öğrenilen bilgiye göre taraflar 3+1 yıllık olarak anlaşmışlar.