Büyük Değişim

Süper Lig’de iki sezondur fırtına gibi esen Hatayspor’da 2022 23 futbol sezonu öncesinde büyük değişim yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor.

Geride bıraktığımız 2021 22 futbol sezonunun son haftasında teknik direktör Ömer Erdoğan’ın en azından spor kamuoyu için beklenmedik olan istifası ile başlayan büyük değişim sonrasında sportif direktör Gökhan Zan’ın ayrılması ile devam etti. Bu iki ayrılık büyük değişimin emareleriydi aslında. Teknik direktör Ömer Erdoğan’ın sonrasında Kayserispor ile anlaşıp, Kayseri takımının transfer tahtasının kapalı olması ve açılmama ihtimali (ki hala açılmadı) sebebiyle Kayserispor ile resmi sözleşme imzalamaması; onun Hatayspor’dan neden ayrıldığının da bir göstergesi oldu aslında.

Hatayspor kadroda ciddi bir revizyona gidip şu ana kadar kadroya pek çok yeni isim katmış olmasına rağmen kaleci Erce Kardeşler hariç başka kimse için bonservis ödemezken Ömer Erdoğan’ın ise transfer beklentileri ve istekleri çok farklıydı.

Büyük Değişim

Büyük Değişim Küçülme mi?

Ömer Erdoğan’ın hedef büyüttüğü ve bu doğrultuda transferler istediği Hatayspor bambaşka bir plana sahipti ve Ömer Erdoğan bu sebeple devam etmek istemedi iddiaları ne kadar gerçek bilinmez ancak olan biteni gördüğümüzde bu iddiaların haklılık payı var gibi duruyor. Diğer yandan bu büyük değişimin zorunlu mu yoksa ihtiyari mi olduğu ise bir başka tartışma konusu. Kimileri bu değişimin zorunlu olduğunu, dolayısıyla aslında bunun bir küçülme olduğunu ve Ömer Erdoğan’ın da bunu kabul etmediğini iddia etmekte. Hatayspor yönetimi ise küçülme iddialarını neredeyse her imza töreninde tekrar tekrar reddedip bunun bir değişim ve gençleşme operasyonu olduğunu vurguladı.

Zaman kimi haklı çıkaracak bilinmez ama günümüzde mevcut duruma bakıldığında görüyoruz ki Hatayspor, geride kalan iki seneye kıyasla büyük bir değişim içerisinde.

Hatayspor 2

Gelenler Gidenler

Şu ana kadar 8 yeni oyuncusu kadrosuna katan Hatayspor buna karşılık 9 futbolcusu ile de yollarını ayırdı.

Gelenler; Erce Kardeşler, Cengiz Demir, Musa Çağıran, Recep Burak Yılmaz, Rayane Aabid, Koray Yağcı, Kaan Kanak ve kiradan dönen Mohammed Kamara.

Gidenler: Adama Traore, Mame Diouf, Burak Çamoğlu, Fatih Kurucuk, Osman Şahin, Abdurrahman Canlı, Munir Mohamedi ve kiralık sözleşmeleri sona erdiği için kulüplerine dönen Yassine Benzia ile Kahraba.

Bu listelere bakıldığında göze çarpan temel konu gidenlerden 4 oyuncunun direkt olarak Hatayspor ilk 11’inin değişmez parçası olması. Özellikle Süper Lig’in en iyi kalecileri arasında gösterilen Munir Mohamedi’nin sözleşmesi de varken oyuncu ile karşılıklı anlaşarak yolları ayırmak en dikkat çekici hamlelerden biri oldu.

Gidenlere kıyasla gelenlerin yaşının genç olması başta iyi bir şey gibi görülebilir elbette; ancak giden oyunculardan tecrübeli olanların tamamı hem direkt ilk 11 oyuncusuydu hem de uluslararası tecrübeye sahip önemli ve kariyerli isimlerdi. Gelenler ise belirli bir potansiyeli olan ama daha doğru düzgün Süper Lig tecrübesi dahi olmayan isimler.

Buradan nasıl bir sonuç çıkacak, birlikte göreceğiz ama şimdiden görünen bir şey varsa o da Hatayspor’un büyük bir değişim yaşadığı ve geride kalan iki sezondaki Hatayspor’un bu sene sahada olmayacağıdır.