Vinicius Junior Irkçılık ile Mücadelede Sembol İsim Oldu

Futbolun sadece futbol olmadığını hepimiz biliyoruz. Rekabet, insanların dengelerini bozabiliyor. Buna bir de günlük hayatın vermiş olduğu stres eklenince futbol maçlarının haddinden fazla tehlikeli hale geldiğinden söz etmek mümkün!

Futbol maçları sırasında istenmeyen tezahüratlara rastlanıyor. Bunlar belirli bir noktaya kadar normal karşılanabilir. Ancak, bir yerden sonra işlerin rengi değişiyor. Bilhassa son yıllarda daha da artan ırkçılık vakaları, futbolcuların canını sıkıyor.

Rio de Janeiro Hükümeti Herkese Örnek Olacak Türden Bir Karara İmza Attı

Yakından takip edenlerin bildiği üzere Vinicius Junior, son yılların en dikkat çeken futbolcularından birisi! 2018 – 2019 sezonundan bu yana Real Madrid’de forma giyen Brezilyalı yıldız, aynı zamanda milli takımın da önemli bir parçası! Vinicius Junior, her geçen gün kalitesini arttırıyor. Bilhassa 2021 – 2022 sezonunda Real Madrid ile hem UEFA Şampiyonlar Ligi hem de LaLiga şampiyonluğu yaşaması, önemli hususlardan birisiydi.

Vinicius Junior’un başarısı, rakiplerini fazlasıyla rahatsız ediyor. 2022 – 2023 sezonu, Vinicius Junior için pek iyi geçmedi. Aslında Brezilyalı futbolcunun istatistikleri son derece iyiydi. Her ne kadar Real Madrid, lige ve Şampiyonlar Ligi’ne havlu atmış olsa da Vinicius Junior golleri ve asistleri ile fark yaratıyordu. Ancak, Brezilyalı oyuncu, ligin sonlarına doğru ırkçılık vakaları ile karşı karşıya geldi. Kendisine yönelik olarak yapılan tezahüratlardan dolayı sahayı terk etmek zorunda kaldı. Bu durum, dünyanın her ülkesinde gündem haline geldi. Eski ve yeni tüm futbolcular, Vinicius Junior’a destek mesajları verdiler. Ayrıca, futbolseverler de Vinicius Junior’a yapılan ırkçı saldırıyı fazlasıyla kınadılar.

Vinicius Junior’un başına gelenler ülkesi Brezilya’da da çok konuşuldu. Rio de Janeiro hükümeti, geçtiğimiz günlerde herkes tarafından takdir edilecek türden bir gelişmeye imza attı. Kentte ırkçılık ile mücadele edilmesi için bir yasa oluşturuldu. Söz konusu yasaya da Vini JR adı verildi. Vinicius Junior, henüz 23 yaşında olmasına rağmen böylesine önemli bir olayın başkahramanı olduğu için mutluluk duyduğunu dile getirdi. İlerleyen yıllarda ne kendisinin ne de başka bir futbolcunun ırkçılık ile karşılaşmamasını temenni etti.

Vinicius Junior Kimdir?

12 Temmuz 2000 tarihinde dünyaya gelmiştir. 1.76 boyundadır. Başta sol kanat olmak üzere hücumun her bölgesinde forma giyebilen bir isimdir. Brezilya milli takımının formasını bugüne kadar 23 defa giymiştir. Güncel Transfermarkt değeri 150 milyon Euro’dur. Futbola Flamengo altyapısında başlamıştır. 2017 yılında A takıma yükselmiştir.

Real Madrid, bu oyuncuyu 2018 yılının Temmuz ayında 45 milyon Euro karşılığında kadrosuna kattı. O tarihten bu yana eflatun beyazlı kulüpte forma giyen Vinicius Junior, geçtiğimiz sezon LaLiga’da 33 maça çıktı. Söz konusu maçlarda sahada 2 bin 833 dakika kaldı. Güzel performansını on gol ve on asist ile süsledi.