Süper Lig’in İki Genç Teknik Adamı Takımlarını Ligde Tutmayı Başardı

Bu sezon Süper Lig önceki sezonlara kıyasla çok daha çekişmeli idi. Galatasaray ile Fenerbahçe arasındaki şampiyonluk yarışı son haftalara kadar sürdü. Alt sıralarda da çekişme vardı. Ümraniyespor, Süper Lig’den düşmeyi garantileyen ilk takım oldu. İkinci takımın kim olacağını son hafta maçları belirledi. Sezona çok kötü başlayan ve Süper Lig’den düşen ilk takım olacağı iddia edilen İstanbulspor, mucizevi bir şekilde ligde kaldı. Giresunspor ise iki sezonluk Süper Lig macerasına son noktayı koydu.

Kayserispor’u Süper Lig’de Tutan İsim Çağdaş Atan Oldu

Kayserispor, yeni sezona çok büyük sıkıntılar ile başladı. 20 Haziran 2022 tarihinde takımın yeni teknik direktörünün Çağdaş Atan olacağı açıklandı. Genç teknik adam, Alanyaspor’da yaptığı işlerle adından söz ettirmişti. Kayserispor’da başarılı olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak, Çağdaş Atan’ın önünde ciddi bir sorun vardı. Kayserispor, transfer yasağı almıştı. Süper Lig gibi rekabetin en üst seviyede olduğu, Anadolu kulüplerinin bile önemli oyuncuları getirdiği bir ortamda Kayserispor’un sezona transfer yapmadan başlayacak olması ciddi bir handikap olarak gözüküyordu. Fakat, Çağdaş Atan, elindeki kadrodan olabilecek en iyi şekilde verim aldı.

Kayserispor, bu sezon Süper Lig’de çıkmış olduğu 36 maçın 15’ini galip olarak tamamladı. Beş beraberlik ve 16 mağlubiyet aldı. Atmış olduğu 55 gole karşılık olarak kalesinde 61 gol gördü. 47 puan topladı. Sezonu dokuzuncu sırada tamamladı. Küme düşmesine kesin gözüyle bakılan Kayserispor’un ilk on içerisinde olması ciddi bir başarı idi. Bu başarının mimarlarından birisi de kesinlikle Çağdaş Atan idi.

Fatih Tekke İstanbulspor’u Zor da Olsa Ligde Tuttu

2021 – 2022 sezonunda TFF 1.Lig’de ilk üç sıradan birisini alarak kendisini çok uzun bir sürenin ardından yeniden Süper Lig’de bulan İstanbulspor, asansör takım olmak istemiyordu. Ancak, İstanbulspor yönetimi, yaz transfer döneminin önemli bir kısmını boş geçirdi. Transferin son günlerinde Süper Lig seviyesinde olmayan isimleri kadroya kattı. Sezona takımı Süper Lig’e çıkaran Osman Zeki Korkmaz ile başlandı.

İstanbulspor, sezonun ilk maçlarında tahmin edebileceğiniz üzere oldukça kötüydü. Üst üste yenilgiler alıyordu. Takımın küme düşmesine kesin gözüyle bakılıyordu. İstanbulspor, yönetimi Osman Zeki Korkmaz ile yolları ayırdı. Takımın başına Fatih Tekke getirildi. İstanbulspor, Fatih Tekke’nin gelişinin ardından nispeten daha iyi bir performans sergilemeye başladı.

İstanbulspor, 2022 – 2023 sezonunu 41 puan ile 12’inci sırada tamamladı. 25 Ekim 2022 tarihinden bu yana takımın başında olan Fatih Tekke, bu süreçte 26 maça çıktı. Takımı, söz konusu maçlarda dokuz galibiyet, üç beraberlik ve 14 mağlubiyet aldı. 30 puan topladı. Fatih Tekke, 1.15 gibi pek iyi olmayan bir puan ortalaması tutturdu.

Hem Çağdaş Atan hem de Fatih Tekke, önümüzdeki sezon takımlarının başında olacaklar.