Moralsiz Hatayspor Göztepe’yi Konuk Ediyor

2021/2022 sezonunun ikinci yarısında oynadığı maçlarda aldığı başarısız sonuçlar neticesinde çok ciddi bir düşüş yaşayan Hatayspor, hafta içi mesaisinde Türkiye Kupası’na da veda etti. Süper Lig’de üst sıralardan orta sıralara kadar gerileyen takımda hem gergin hem de kırılgan bir hava hâkim ancak takımın bir an önce toparlanması gerekiyor. Bu toparlanmanın başlatılabilmesi için ilk adım ise Süper Lig’in 25’inci haftasında Hatay’da oynanacak maçta Göztepe’yi mağlup etmek olacak.

Çöküş

İki sezondan bu yana Süper Lig’in en başarılı takımlarından biri olan Hatayspor, 2021/2022 sezonunun ikinci yarısında bozguna uğramış durumda.

Sezonun ikinci yarısında oynadığı 5 maçta 1 galibiyet, 1 beraberlik ve 3 mağlubiyet alan Bordo Beyazlı ekip, toplamda 11 puan kaybetti ve üst sıralardan orta sıralara kadar gerilemeye engel olamadı. Takım halinde kötü bir performans gösteren ve bu durumun bedelini de aldığı sonuçlarla ödeyen Hatayspor, bu 5 maçlık dönemde resmen çöktü.

Yaşadığı çöküşün etkilerini Ziraat Türkiye Kupası’nda da atamayan Hatay temsilcisi, neredeyse 40 dakikasını 10 kişi oynadığı maçta Antalyaspor’dan 5 dakikada yediği 2 golle kupaya da veda etti. Kupaya vedada can sıkan detaylardan birisi de yine savunmadaki basit hatalardan giden bir maç olmasıydı.

Çok fazla basit hata yapan ve bu basit hatalar nedeniyle oyun odağını hemen kaybeden bir takım haline gelen Hatayspor’un acilen toparlanması gerekiyor. Bu toparlanmanın ilk adımının atılacağı maç ise 25’inci haftada oynanacak olan Göztepe maçı. İzmir temsilcisi Hatayspor’dan çok daha formda bir takım ancak onlar da kendi sahalarında ağırladığı Altay’a 2-0 mağlup olarak ciddi bir moral kaybı yaşadılar.

Maçın Detayları

14 Şubat 2022 günü saat 20’de başlayacak maç öncesi Hatayspor’da sarı kart cezalısı Adama Traore, sakatlığı devam eden Kamil Ahmet Çörekçi ve Burak Çamoğlu görev yapamayacaklar. Göztepe’de ise kart cezalısı Dino Arslanagic, Obinna Nwobodo ile sakatlıkları devam eden Adis Jahovic, Oussama Tannane ve Murat Paluli sahada olamayacak isimler.

İki takım arasında sezonun ilk yarısında İzmir’de oynanan maçta Mame Diouf şovu yaşanmış ve Diouf attığı 2 golle Hatayspor’u galibiyete taşımıştı. Göztepe için de kümede kalma mücadelesi bağlamında önemli bir anlam ifade eden maç öncesi Hatayspor 36 puanla 8, Göztepe de 27 puanla 14’üncü sırada yer alıyor.

Hatayspor’da Adama Traore’nin olmaması büyük bir eksiklik ancak Malili oyuncunun boşluğundan daha derinini Göztepe Nwobodo’nun eksikliği nedeniyle hissedecek. Göztepe’nin oyununun vazgeçilmez parçası olan Nwobodo, ikinci toplara olan hakimiyeti ve birebir mücadelelerdeki başarısıyla ön plana çıkıyordu.

Bu maçtan çıkacak sonuç her iki takım adına da sezonun geri kalanı için bir kırılma noktası olabilir. Hatayspor bu maçta artık bireysel hata yapmayı yaparsa da bu hatalara takılı kalmayı geride bırakmış olmalı.