Mame Diouf Resmen Ayrıldı

Transfer sezonunda gelenlerini gidenleri takip etmekte zorlandığımız Hatayspor’da bu kez resmi bir ayrılık haberi geldi ve Mame Diouf Samsunspor ile anlaştı. 1 Temmuz itibarı ile Mame Diouf ile Hatayspor arasındaki sözleşme son bulmuştu, Hatayspor’un Mame Diouf ile ile sözleşme uzatmayacağı bekleniyordu.

Hatayspor’a İngiltere’nin Stoke City takımından bedelsiz olarak gelen ve 2 sezon boyunca oynayan Senegalli forvet, 75 kez giydiği Hatayspor forması ile 31 gol atıp 8 de asiste imzasını attı.

Mame Diouf ve Hatayspor Kariyeri

Hatayspor’un Süper Lig’deki ilk sezonunda takıma katılan Diouf 38 Süper Lig maçında görev alan oyuncu 19 gol atıp 5 de asist yaparken 4 de sarı kart görmüştü. İlk geldiği andan itibaren başarılı performansı ve tecrübesiyle tüm camianın takdirini kazanan Senegalli yıldız geride kalan 2021 22 futbol sezonunda da istikrarını sürdürmüş ve 35 maçta 12 gol atıp 3 asist üretmişti. Ayrıca Senegal milli takımının da gediklilerinden olan oyuncu 51 kez giydiği A milli takım forması ile 10 gol atmıştı.

Hatayspor’un Süper Lig’de aldığı başarılı derecelerde başrol oyuncularından biri olan Senegalli forvet aynı zamanda Hatayspor’un kaptanlığını da yapmaktaydı. 1 Temmuz itibarı ile Hatayspor ile kontratı biten oyuncunun devam etme ihtimali de vardı. Ancak transfer sezonunun başından beri yüksek maliyetli oyuncular ile yolları ayıran ya da sözleşme yenilemeyen Hatayspor Mame Diouf ile de sözleşme yenilememeyi tercih etti. Mama Diouf ile Hatayspor arasında sözleşme uzamaya dair görüşme gerçekleşip gerçekleşmediği ise henüz bilinmiyor.

Taraftar Kararsız

Taraftarın sevgilisi olan oyuncunun Hatayspor’dan ayrılmasına aslında ciddi tepkiler gelme ihtimali vardı. Benzer şekilde hem performansı hem de karakteri çok sevilen ve iki senedir Hatayspor’un Süper Lig’in flaş takımlarından biri olmasında ciddi payı olan kaleci Munir Mohamedi’nin ayrılığını bazı Hatayspor taraftarları tepki ile karşılamışlardı. Anca Mame Diouf’un 34 yaşında olması ve Hatayspor’un bu sene transferde gelecekte bonservis geliri elde edebileceğini umduğu genç oyunculara yönelmesi Hatayspor taraftarı nezdinde bu ayrılığın anlayışla karşılanmasını sağladı. Mame Diouf da zaten bir Süper Lig takımına değil de bir ikinci lig takımı olan Samsunspor’a imza atarak bir anlamda artık 35 yaşında Süper Lig seviyesinde aynı performansı veremeyeceğini kabul etmiş oldu.

Bir kısım taraftar ise Mame Diouf ile yolların ayrılması kararını yanlış bulduğunu sosyal medyada ifade etti. Bu sene forvete Koray Yağcı gibi genç bir ismi getiren ve formayı ona emanet etmeyi planlayan Hatayspor’da Mame Diouf gibi bir tecrübenin yedek olarak bile kadroda yer alıp Koray Yağcı gibi genç bir forvete mentorluk yapmasının daha doğru olacağını savunan taraftarlar da var. Beşiktaş formasıyla U 19 liginde harika bir sezonu geride bırakan Koray Yağcı, Hatayspor’un gelecekte çok fazla şey umduğu bir isim. Mame Diouf’un Samsunspor performansı bu ayrılıkla ilgili ileride yapılacak olan yorumlarda çok etkili olacak gibi duruyor.