Hatayspor’un Dış Saha Performansı

2020/2021 sezonunda ilk kez boy gösterdiği Süper Lig’de teknik direktör Ömer Erdoğan yönetiminde oldukça iyi işler çıkarmayı başaran Hatayspor, 2021/2022 sezonunda daha zayıf bir kadroya sahip olmasına rağmen yine kendisine üst sıralara yakın yer bulmayı başardı. Bordo Beyazlılarda takım uyumunun ve teknik direktör dokunuşlarının ne kadar önemli olabileceğine dair birçok detay yer alsa da özellikle bu sezonun ikinci devresinde gelen sonuçların da taraftarları üzdüğünü söylemek yanlış olmaz.

Üst Üste Kayıplar

Geçtiğimiz sezon tarihinde ilk kez Süper Lig’de boy gösteren Hatayspor, ligin beklentileri en çok aşan takımlarından birisi olmayı başarmış ve taraflı tarafsız tüm futbolseverlerin takdirini kazanmıştı. Bordo Beyazlıların kuvvetli oyunu, bireysel yetenekleri yüksek oyuncuları ve özellikle güçlü orta sahaları futbolseverlerin dikkatini çekmişti.

Bu sezon kadrosunda yeniden bir yapılanmaya gitmek zorunda kalan Akdeniz temsilcisi, teknik direktör Ömer Erdoğan yönetiminde yine oldukça iyi bir performans sergilese de 2021/2022 sezonunun ikinci devresinde oynanan maçlarda gelen sonuçlar taraftarları üzdü.

Genel anlamıyla dengeli olarak görülebilecek bir performans sergileyen Hatayspor’un iç saha ve dış sahadaki performansları da buna binaen oldukça dengeliydi ancak son maçlarda alınan kötü sonuçlar bu dengeyi bozdu.

Sezonun ilk yarısında oynadığı 11 dış saha müsabakasında 5 galibiyet, 1 beraberlik ve 5 yenilgi alan Hatayspor, ikinci yarıyı Kasımpaşa’nın sahasında açtı ve Umut Bozok ile Ben Ouanes’in etkili performanslarına engel olamayınca sahadan 3-1 mağlup ayrıldı.

Ligin ikinci yarısında oynadığı 4 maçın 2’sini Hatay’da diğer 2’sini ise farklı illerde oynayan Hatayspor adına unutulması gerekecek bir diğer maç da Alanyaspor deplasmanında oynandı. Geçtiğimiz sezon bu sahada rakibine 6-0 gibi ezici bir skorla mağlup olan Bordo Beyazlı takım, aynı kaderi yaşadı ve sahadan yine 6-0’lık gurur kırıcı bir mağlubiyetle ayrılarak taraftarlarını üzdü ve araya bu moral bozukluğu ile girdi.

Ligin ikinci yarısında oynadığı iki dış saha maçından da mağlup ayrılan Ömer Erdoğan’ın öğrencileri, 15 günlük arada mutlaka neyi yapamadıklarını veya neyi yanlış yaptıklarını analiz edeceklerdir.

Her Şeye Rağmen

Hatayspor’un Kasımpaşa ve Alanyaspor deplasmanlarında aldığı kötü sonuçlara rağmen ligin kabul edilebilir dış saha performanslarından birine sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Hatay temsilcisi, bu sezonun kendileri adına kırılma noktası olarak sayılabilecek 4-0’lık Sivasspor mağlubiyetine kadar dış sahalarda oldukça beklenilebilir ve kabul edilebilir performanslar sergilemeyi başarmıştı.

Ligin ikinci devresinde Afrika Uluslar Kupası’na giden kilit oyuncuların eksikliğiyle birlikte daha kırılgan bir takım haline gelen Hatayspor, Münir, Ayoub El Kaabi, ve Adama Traore’nin dönüşüyle birlikte fabrika ayarlarına dönecektir.

Zira bu 3 oyuncudan Münir takımın kalesinde güven veren bir performans göstererek savunmacılarına yardımcı olurken, Adama Traore de orta sahanın merkezinde oldukça iyi bir direnç sağlıyordu.

Hatayspor’un bu sezonki golcüsü Ayoub El Kaabi’nin ise oynamadığı halde takımın en golcü 2 isminden biri olduğunu söylemekte fayda var.