Hatayspor’da Yeni Sezon Hazırlıkları Devam Ediyor

Haziran ayının başında teknik direktör olarak Serkan Özbalta’yı takımın başına getiren Hatayspor yeni sezonun planlamasına başladı. Geride bıraktığımız sezonun son maçında kendi sahasında Giresunspor’u 4-1 mağlup eden Hatayspor’da maçın ardından teknik direktör Ömer Erdoğan 2 yıllık Hatayspor macerasını noktalama kararı aldığını, bu kararı aile ile birlikte aldığını belirtmiş, 2 yıl boyunca kendilerine iyi bir çalışma ortamı yaratıldığı gerekçesiyle de yönetime teşekkür etmiş, kararına karşı anlayış beklemişti. Hatayspor ile oldukça başarılı 2 yıl geçiren Ömer Erdoğan oynattığı futbolla da taraflı tarafsız herkesin takdirinin kazanmıştı. Ömer Erdoğan’ın kulüpten ayrılmasının ardından ise 2 hafta içerisinde yeni teknik direktörle anlaşıldı. Bu hızlı refleks sayesinde olası bir kaos da başlamadan önlenmiş oldu.

Serkan Özbalta yeni

Hatayspor Yeni Teknik Direktörü Serkan Özbalta Kimdir?

43 yaşındaki Trabzon doğumlu genç teknik adam özellikle Manisaspor ile adından fazlaca söz ettirmiş ve 2020 ile 2022 yılları arasında 46 maçta takımının başında kalıp 2.06 puan ortalaması yakalamıştı. Hatayspor ile 2024 sezonu sonuna kadar anlaştığı söylenen Serkan Özbalta için Hatayspor’da da daha önceki takımlarında olduğu gibi 4-1-4-1 formasyonunu tercih edeceği düşünülüyor. Bu arada Hatayspor’da tek değişiklik teknik direktör konusunda olmadı. Kulüp Müdürü Bekir Arıcı ve bir dönem Galatasaray ve Beşiktaş formaları da giymiş olan, Hatayspor’da teknik kadroda yer alan Gökhan Zan ile de karşılıklı anlaşılarak yollar ayrıldı. Eski milli oyuncu için güzel de bir veda mesajı yayımlayan kulüp, emekleri için Gökhan Zan’a teşekkür etti. Bu değişikliklerin iki sezon boyunca ligde göze hoş gelen bir oyun oynayıp da herkesin takdirinin kazanan Hatayspor’u nasıl etkileyeceği ise merak konusu. Manisa dönemi çok parlak olmasına rağmen Serken Özbalta tercihi de herkesin içine tam olarak sinmiş değil aslında. Diğer yandan Hatayspor’da uzun vadeli geleceğe dair ise güzel gelişmeler var.

Altyapıda çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor

Hatayspor

Süper Ligi çıktığı sezondan beri iki sezondur çok başarılı bir grafik çizen Hatayspor’da bu başarılı grafiğin arkasındaki asıl unsur ise yabancı futbolcular olmuştu. Aaron Boupendza gibi adı üç büyüklerle dahi anılan yabancı oyuncuların skor yükünü çektiği düşünüldüğünde bu oyunculara gelen teklifler karşısında bu oyuncuları elde tutmak imkansız hale gelmişti. Dünyanın içinden geçtiği darboğaz etkisiyle sürekli yukarı yönde seyreden dolar ve euro kuru da istikrarlı bir kadro yapılanmasını, en azından yabancı oyuncular üzerinden, imkansız kılıyor. Hatta yine yakın zaman önce Munir Mohammedi ile de karşılıklı anlaşılarak yollar ayrıldı. Hal bu olunca ister istemez altyapıya ilgi arttı. Tesis olarak fena durumda olmayan Hatayspor altyapılarda devam eden turnuvaları da teknik ekipçe yakından takip ediyor ve yetenekli, Türk futbolculara A takım seviyesinde ciddi şans vermeyi de planlıyor. Pek çok takımı benzer bir metodu benimsemek zorunda kalacağı düşünülünce bu konuda hızlı reaksiyon alacak takımların kısa süre sonra avantajlı duruma geçmeleri çok olası görünüyor.