Hatayspor Yeni Malatyaspor’u Konuk Ediyor

Sezonun ikinci yarısında oynadığı maçlarda aldığı kötü sonuçlar, Hatayspor’da ciddi hayal kırıklıkları yaşanmasına yol açtı. Hemen hemen her maçta bir başka oyuncusunu sakatlık ya da kart cezalarına kurban eden Bordo Beyazlı ekibin başarılı hocası Ömer Erdoğan da takımın hedefinin ilk 10 olabileceğini dile getirerek bir başka tartışmanın fitilini yaktı. En iyi formundan çok uzak olan Hatay temsilcisi, bu durumu telafi etmek istiyorsa 27’inci haftada oynayacağı Yeni Malatyaspor maçından en iyi skorla ayrılmayı başarabilmeli.

Hüsran

Geçtiğimiz sezon yükseldiği Süper Lig’de oldukça başarılı bir performans gösteren Hatayspor, bu sezon da bir dönem 2’incilik koltuğuna kadar yükselmişti. Takımın bir önceki sezona göre güç kaybetmesine rağmen 2’inciliğe kadar yükselebilmesi taraftarları umutlandırdıysa da ikinci yarıda oynanan maçlarla birlikte Hatayspor’un ivmesi olumsuz anlamda hızlandı.

Oynadığı son 5 Süper Lig maçında 13 gol yiyen Hatayspor, bu kadar gol yemesine karşılık rakip fileleri sadece 5 kere havalandırabildi. Bu 5 maçta 11 puan kaybeden Hatayspor, ligin 27’inci haftası öncesi 39 puanla 8’inci sırada yer alıyor.

Yeni Malatyaspor’da ise ne futbola ne de futbol dışı unsurlara dair söylenebilecek olumlu bir taraf yok. Yönetimsel krizler nedeniyle çok kötü bir süreçten geçen Malatya temsilcisinin bu sezon Süper Lig’e veda etmesi en muhtemel takım gözüyle bakıldığını da hatırlatmakta fayda var.

Konuk Yeni Malatyaspor’un bu durumu Hatayspor adına olabilecek en iyi şekilde değerlendirilmeli. Zira takımın morale ekmek ve su gibi ihtiyacı var ve ligde şu an en kolay mağlup edilebilir olarak görülen takım da Yeni Malatyaspor.

Bu maç öncesi Hatayspor 39 puanla 8’inci sırada, Yeni Malatyaspor ise 16 puanla ligin son sırasında yer alıyor. İki takım arasında sezonun ilk yarısında Malatya’da oynanan maç Hatayspor’un 2-0’lık üstünlüğüyle sona ermişti. Yeni Malatyaspor, Hatayspor karşısında aldığı mağlubiyetten sonra sezona birlikte başladığı teknik direktörü İrfan Buz ile yolları ayırma kararı aldığını açıklamıştı.

Eksiklerin Toplamı

Hatayspor adına bu sezonun en büyük kırılmaları hep takımdaki ideal oyuncuların sahada olamadığı maçlarda yaşandı.

Yeni Malatyaspor ile oynanacak 27’inci hafta müsabakası öncesinde Hatayspor’da 2 savunmacı sahada görev alamayacak. Bu oyuncular PFDK tarafından cezalandırılan Fatih Kurucuk ile tedavisi devam eden Burak Çamoğlu olacak.

Yeni Malatyaspor ise kaptanlığını yapan ve teknik sorumlu olarak göreve getirdiği golcü oyuncusu Adem Büyük ile yollarını ayırarak ciddi bir kan kaybı daha yaşadı. Bununla birlikte savunmada Sadık Çiftpınar, ileri hatta ise Kenan Özer, Mounir Chouiar, Stevie Mallan, Benjamin Tetteh gibi oyuncular Hatayspor karşısında görev yapamayacak.

Yeni Malatyaspor’un hücumunda bu kadar eksik oyuncu bulunması savunma konusunda uzun zamandır derin problemler yaşayan Hatayspor adına bu maçta bir avantaj olarak görülebilir.