Hatayspor Maçtaki Sayılarla 1 Puan Alabildi

Atakaş Hatayspor, Spor Toto Süper Lig’in 28’inci hafta maçında evinde çok başarılı bir grafik çizen Gaziantep FK’nın konuğu oldu.

Teknik direktör Ömer Erdoğan önderliğinde son dönemde deplasmanlarda bir türlü istediği sonuçları alamayan bordo yeşilli takımımız, Gaziantep deplasmanında galibiyeti son saniyelerde kaçan inanılmaz pozisyon yüzünden alamadı.

Hatayspor Geriden Geldi Ancak Yakalandı

Maça daha 5’inci dakikada Alexandru Maxim’in golüyle başlayan Gaziantep FK, skor üstünlüğünün rahatlığına taraftar desteğini de ekleyip çok avantajlı konuma geçti.

Neyse ki dakikalar 20’yi gösterdiğinde Steven Caulker’dan seken top ağlarla buluşarak en azından skor konusundaki avantajı yok etti. Bu golün 10 dakika sonrasında golcümüz El Kaabi’nin attığı gol ise bir anda teknik direktör Ömer Erdoğan’ın takımını öne geçirdi.

İkinci yarıda bir kez daha sahneye çıkan ve seken topta sol çaprazdan vuruşunu yapan Alexandru Maxim, hem eşitliği sağladı hem de maçın skorunu belirledi.

Son saniyelerde El Kaabi’nin pas vereceğim diye harcadığı pozisyon ise adeta 3 puanı ellerimizden kaçırmamıza neden oldu.

Peki biz gerçekten 3 puanı almayı hak ettik mi? Hatay takımımız nasıl bir performans sergiledi? Cevaplar istatistiklerde gizli…

İstatistikler Ne Söylüyor

hatayspor

Spor Toto Süper Lig’in 28’inci hafta mücadelesi olan Gaziantep Futbol Kulübü – Atakaş Hatayaspor maçının istatistiklerinin bize söylediği ilk şey, ev sahibinin topla daha fazla oynadığı.

Buna göre teknik direktör Erol Bulut önderliğinde, bu sezon evinde sadece 1 kez mağlubiyet yaşayan Gaziantep FK, bordo yeşilli takımımız karşısında %57’lik bir oranla çok daha fazla topla oynayan taraf oldu.

Bu oranı yaptığı 456 pasla perçinleyen rakibimiz karşısında teknik direktör Ömer Erdoğan’ın öğrencileri ise 359 pasta kaldılar.

Üstelik bu 359’un pasın %74’ünde başarı sağlanabildi. Bu da hem rakibe gereğinde fazla hücum şansı verdi hem de Atakaş Hatayspor’un hücum ve savunma gücünü baltaladı.

Buna ek olarak mücadele anlamında rakibiyle neredeyse denk bir oyun oynayan Akdeniz temsilcimiz, ikili mücadelelerde %47, hava toplarında ise %50 başarı sağladı.

Rakibin daha fazla topla oynadığı bir maçta her akıllı teknik direktör gibi uzun ve etkili paslarla geçiş oyunlarını ve kontra atakları kovalayan teknik direktör Ömer Erdoğan, bunu kısmen de olsa başardı.

Maç boyu 71 kez uzun top deneyen Atakaş Hatayspor, tehlikeli pozisyonlarının çoğunu da bu şekilde buldu.

Buna karşın Gaziantep FK ise hücum silahı olarak kenar ortalarını kullandı. Maç boyunca 35 defa orta yapan ev sahibi Gaziantep FK karşısında Hatay takımımız ise sadece 9 kez bu yola başvurdu.

Maçın en dramatik farkı ise hücum istatistiklerinde çıktı. Gaziantep FK, tam 19 kez yokladığı kalemizi 5 kez tutturdu. Ancak asıl dikkate değer olan şey, bu 19 denemenin 14’ünün ceza sahamızdan yapılmasıydı. Yani Hatay savunması bu anlamda net olarak sınıfta kaldı.

Hücumda ev sahibi takımın kalesini 7 kez yoklayan, bunların 3’ünde çerçeveyi ve 2’sinde ağları bulan Atakaş Hatayspor ise, hücumda tutuktu.

Bütün bu istatistiklere karşın, son saniyelerde kaçan %99.9’luk pozisyon olmasa Ömer Erdoğan ve öğrencilerinin galibiyeti almaları işten bile değildi.