Hatayspor İstatistiklerde Üstünlük Kuramadı

Spor Toto Süper Lig’de geçtiğimiz hafta büyük hüsran yaşayan Atakaş Hatayspor, Çaykur Rizespor maçından da hayal kırıklığı ile ayrıldı.

Teknik direktörü Ömer Erdoğan önderliğinde, Spor Toto Süper Lig’e çıktığı günden bugüne yaşadığı en büyük saha içi krizden geçen Atakaş Hatayspor, oynadığı son 12 karşılaşmada yalnızca 4 kez gülebildi.

Bu süreçte Fraport TAV Antalyaspor, Altay, GZT Giresunspor ve Galatasaray’ı mağlup edebilen Ömer Erdoğan’ın öğrencileri geri kalan 7 maçtan 0 çekti.

Bu kötü grafiğiyle sezon başında kazandığı krediyi de tüketen Hatay temsilcimiz, geçen hafta ise bambaşka bir durumun içine girdi.

Akdeniz derbisinde İtalyan teknik direktör Francesco Farioli önderliğindeki Aytemiz Alanyaspor ile karşılaşan Ömer Erdoğan’ın takımı, şu anda o maçı hatırlamak dahi istemiyor.

Zira karşılaşma son yıllarda Hatay’ın aldığı en büyük hezimete sahne oldu. Aytemiz Alanyaspor, Atakaş Hatayspor ağlarına tamı tamına 6 gol yollarken Ömer Erdoğan bu felaketin önüne geçemedi.

Yaşanan ağır mağlubiyet sonrası bu hafta, Çaykur Rizespor karşısına mutlak galibiyet parolasıyla çıkılmıştı.

Maç boyu özellikle Dylan Saint Louis – Saba Lobzhanidze ikilisiyle çok net pozisyonları cömertçe harcayan Atakaş Hatayspor, iki defa da kaleciyi geçip rakip savunmaya takıldı.

Cemali Sertel ve Sebastian Holmen’in çizgiden çıkardığı toplar, iki takımın da 1’er puanı paylaşmalarına yol açtı.

Peki rakip kalede böylesine tehlikeler yaratan Hatay temsilcisi neden galibiyete uzanamadı? Bunun cevabı istatistik kağıdında saklı…

Hatayspor Önemli İstatistikleri Verdi

hatayspor

Atakaş Hatayspor maç boyunca daha üstün gözükmesine rağmen bazı önemli istatistiklerde üstünlüğü maalesef alamadı.

Maç boyunca %51 ile topla oynayan Ömer Erdoğan’ın öğrencileri, bu istatistiğini daha yukarı çekemedi. Galatasaray maçında geçiş oyununun gücünden yararlanan teknik direktör Ömer Erdoğan, bu maçta bu noktada da bir strateji geliştirememiş gibi gözüküyor.

Diğer yandan takımın mücadele gücünü yansıtan istatistiklerde de Çaykur Rizespor’a üstünlük kurulamamış. Buna göre Ömer Erdoğan’ın öğrencileri %46 ile ikili mücadelelerden galip ayrılırken, %47 ile de hava toplarını kazanmışlar.

Hücum İstatistiklerinde Hatayspor Öndeydi

Atakaş Hatayspor, maçı izleyenlerin de gözlemleyebileceği üzere çok net bazı fırsatları değerlendiremedi. Son vuruşlardaki beceriksizliğe şansızlık da eklenince skor bir türlü değişmedi.

Ömer Erdoğan’ın öğrencileri rakip kaleyi tam 13 kez tehdit etmeyi başardılar. Üstelik bunların 11’inde şutlar ceza sahası içinden geldi. Buna rağmen sadece 2 şutta kaleyi bulmayı başaran ev sahibi, bu anlamda %15’lik isabet oranında takıldı kaldı.

Çaykur Rizespor ise Hatay kalesine çektiği 7 şutun hiçbirinde isabet sağlayamadı. Bu istatistikler iki takımın da bitiricilik anlamında çok kötü günlerinde olduğunu gözler önüne serdi.

Bilhassa Saba Lobzhanidze’yi ters kanatta topla demarke vaziyette buluşturmayı düşünen Ömer Erdoğan ve ekibi bunu aslında başardılar. Lakin şansızlıkları Saba’nın bu pozisyonlarda gerekli vuruşu bir türlü yapamaması oldu.

Maçın en çok topla buluşan oyuncusunun Kamil Ahmet Çörekçi olduğu de düşünüldüğünde, Hatay bek katkısını da yeteri kadar almıştı.