Hatayspor Altüst Oldu

Geçtiğimiz sezon yükseldiği Süper Lig’de 2 sezondan beri ezberleri bozan ve sanki çok uzun zamandan beri ligdeymiş gibi bir görüntü sergileyen Hatayspor, 2021/2022 sezonunun ikinci yarısında oynadığı ilk 4 maçta alışıldık performansından çok uzaktaydı. En önemli oyuncularının Afrika Uluslar Kupası’na gitmiş olması nedeniyle ciddi problem yaşayan Hatay temsilcisi, bu problemlerin neticesini ise aldığı kötü sonuçlarda gördü.

Hatayspor’un Kırılgan Yapısı

Geçtiğimiz sezon yükseldiği Süper Lig’de oldukça başarılı bir performans gösteren ve Avrupa potasını son anda kaçıran Hatayspor, taraflı tarafsız tüm futbolseverlerin takdirini kazanmış ve ligde ezberleri bozan ekiplerden birisi olmuştu.

Bu sezona bazı önemli oyuncularını başka takımlara göndererek başlamak zorunda kalsa da Ömer Erdoğan’ın raporları doğrultusunda kadrosuna kattığı isimlerle tekrar başarılı olmak adına başlayan Hatayspor, kadronun kırılganlığından kaynaklı ciddi problemler yaşadı.

Geçtiğimiz sezonun en flaş yenilgilerinden birisini Beşiktaş karşısında alan ve 7-0 mağlup olan Bordo Beyazlılar, bu kırılganlığı halen daha aşabilmiş değiller. Rakip takımın erken dakikalarda goller bulması durumunda hemen dağılan ve eli ayağına dolanan bir takım haline gelen Hatayspor, ligin 2’inci yarısında şu ana kadar alınan en flaş skorlardan birisinde de bu senaryoyu yaşadı.

Sezonun ikinci yarısına ligin en formda ekiplerinden birisi olan Kasımpaşa’nın sahasında başlayan Hatayspor, Kasımpaşa’nın etkili oyununa hiç çözüm bulamadı ve sahadan 3-1 mağlup ayrılarak kötü bir başlangıç yaptı.

Bu sezonun tartışmasız en kötü ve en büyük hayal kırıklığı yaratan takımlarından birisi olan Galatasaray karşısında belki de ilk kez bu kırılganlığı yaşamayan Hatayspor, rakibinin zor durumda olmasını da avantaj bildi ve 2 kere geri düştüğü maçtan 4-2 galip ayrıldı.

Alanya’da Soğuk Duş

Galatasaray karşısında aldığı başarılı sonuçtan sonra sezonun ilk devresinde kendi sahasında oynadığı maçta 5-0 ile geçtiği Alanyaspor’a konuk olan Hatayspor, sahadan çok kötü bir performans göstererek ve 6-0 gibi ağır bir skorla mağlup olarak boynu bükük ayrıldı.

Maç değil 90 dakika 90 saat sürse Alanyaspor karşısında tehlikeli olabilecek bir görüntü sergileyemeyen Hatayspor, Alanyaspor deplasmanından 2’inci kez üst üste 6 gol yiyerek mağlup ayrılmış oldu.

Bordo Beyazlılar, lige verilen 15 günlük aradan önce oynadığı son maçta kendi sahasında Çaykur Rizespor’u ağırladı ama bu maç da sezonun en sıkıcı maçlarından birisi oldu. Oyunun durmadan duraklatıldığı, 71 kere taç atışı kullanıldığı maçta 2 takım da gol bulamadı ve 1 puana razı olarak araya girdi.

Afrika Uluslar Kupası’nın en çok etkilediği takımlardan birisi olan Hatayspor’da Ömer Erdoğan’ın takımda belirli değişiklikler yapması şart. Takım her ne kadar birçok maçta dişli ve sert bir görüntü sergilese de Alanyaspor maçında yaşandığı gibi eğer maça odaklanamazsa bir anda tarihi farklara mağlup taraf olabilecek performanslar sergileyebiliyor.