Hatayspor İstatistiklere Göre 1 Puan Kazandı

Spor Toto Süper Lig’in 30’uncu haftasında Atakaş Hatayspor, İstanbul Vodafone Park’ta Beşiktaş’tan 1 puan alarak eve döndü.

Özellikle maçın belli bölümlerinde yoğun baskı yiyen takımımız, oyun bakımından kötü, skor bakımından ise karlı bir akşamı geride bıraktı.

Maçın İstatistikleri Ne Söylüyor

Beşiktaş ile Atakaş Hatayspor arasında oynanan Spor Toto Süper Lig 30’uncu hafta karşılaşmasının istatistik kağıdında yer alan sayılar, maçın nasıl ilerlediğini görmemiz açısından bizlere çok yardımcı olabilir.

Bu anlamda ilk bakacağım yer olan topla oynama oranları bile başlı başına birçok şey anlatıyor. Ev sahibi siyah beyazlı takımın %59 ile çok daha fazla süre topa sahip olduğu görülüyor.

Bu hem siyah beyazlı takımın teknik direktör Önder Karaveli ile benimsediği bir oyun anlayışına hem de ev sahibi avantajını kullandığına işaret edebilir. Öte yandan %41 ile topla oynayan Atakaş Hatayspor’un ise bu sezon örneğini birçok kez gördüğümüz üzere geçiş oyunlarıyla kurgulanmış bir oyunu tercih ettiği söylenebilir.

Zira maç boyunca toplamda 359 pas yaparak %41 topla oynama oranını perçinleyen bordo yeşilli takımımız, 71 kez uzun menzilli paslardan yararlanarak bahsettiğimiz direkt oyunun varlığı konusunda güçlü ipuçları vermiş durumda.

Daha önce Spor Toto Süper Lig’de bilhassa büyük maçlarda işleyen bu kurgunun Beşiktaş karşısında işlerlik kazanmamasının en büyük sebebi ise pas isabet oranının düşüklüğü. Maç boyun yaptığı pasların sadece %71’inde isabet sağlayan teknik direktör Ömer Erdoğan’ın öğrencileri, bunun yanında rakip yarı sahada ise isabet oranını %61’e kadar düşürdü.

Hal böyle olunca geçiş oyununun etkinliği de pozisyonlar bakımından kendisini gösteremedi. Çünkü Beşiktaş hem topla daha fazla oynadı hem de bu esnada %80’lik bir isabet oranı tutturarak basit hatalardan kaçındı.

Bu basit hataları yapma konusunda iki takımın da birbirine yakın performanslar sergilemesinin temel nedeni ise maçın mücadele durumunu yansıtan istatistiklerde saklı. Buna göre ikili mücadele kazanma oranlarındaki %51 – %49’luk oranlar ve hava toplarındaki başarıyı gösteren %53 – %47’lik durum; her iki takımın da birbiriyle başa baş bir mücadele verdiğini gözler önüne serdi.

Hatayspor Takım Savunması Çöktü

hatayspor

Karşılaşma sonrasındaki hafta içinde analizler yapılırken, teknik direktörümüz Ömer Erdoğan’ı en çok zorlayacak olan şey muhtemelen savunma disiplini ve takım savunmasında Beşiktaş’ın açtığı gedikler olacaktır.

Özellikle maçın bir bölümünde sık sık başarılı file bekçimiz Munir ile karşı karşıya gelen siyah beyazlı ev sahibi, Atakaş Hatayspor savunmasında büyük gedikler açmayı başardı. Munir’in koruduğu kalemize maç boyunca toplamda 22 şut atan Beşiktaş, bunların 12’sinde isabeti sağladı. Üstüne üstlük bu 22 şutun 12’si ise Atakaş Hatayspor ceza alanından kaydedildi. Yani takımımız, rakibini kendi ceza alanından uzak tutmayı başaramadı.

Öte yandan teknik direktör Ömer Erdoğan’ın öğrencileri ise rakip kaleye çektikleri 10 şutta 5 isabet bulabildi. Bu 10 şutun 5’i rakip ceza alanı içinden şutlardı.

Genel hücum istatistikleri ve bordo yeşilli takımımızın savunma performansına bakıldığında, Vodafone Park’tan alınan 1 puan kar gibi gözüküyor.