Hatayspor İlk Devreyi Galibiyetle Kapattı

Süper Lig’de 19’uncu haftanın öne çıkan maçlarından birisinde Giresunspor’un konuğu olan Hatayspor, sakatlıklar ve kart cezaları nedeniyle eksik bir kadroyla çıktığı maçta attığı tek golle 3 puanı hanesine eklemenin mutluluğunu yaşıyor. 19’uncu haftada aldığı galibiyetle birlikte puanını 32’ye yükselten Hatay temsilcisi, geçtiğimiz sezonun aynı döneminde de benzer bir puan baremine ulaşmıştı.

Ömer Erdoğan yönetiminde gösterdiği performansla rakiplerinin korkulu rüyası haline gelmeyi başaran ancak son haftalarda düşen performanslar ve eksik kadro nedeniyle oynadığı maçlardan puan kaybıyla ayrılan Hatayspor’un Giresunspor karşısında aldığı galibiyetle devre arasına girmesi, takımın özgüvenini yükseltecektir.

Hatayspor’un Durumu Kabul Edilebilir

Süper Lig’in 19’uncu haftasında son dönemin formda takımlarından Giresunspor’un konuğu olan Hatayspor, zorlu maçta attığı tek golle 3 puanı koparmanın mutluluğunu yaşıyor. Giresunspor kalesinde pek çok tehlike yarattığı ve kendi kalesinde de çok fazla tehlike gördüğü maçta Ayoub El Kaabi’nin attığı golle kazanan Hatayspor, ilk devreyi geçen sezon bitirdiği puanın 1 puan üstünde tamamlasa da çok daha fazlasını yapabileceği bir devrede yaşadığı puan kayıplarının nedenlerini iyi sorgulamalı. Oynadığı son 10 maçta aldığı 4 galibiyet, 1 beraberlik ve 5 mağlubiyet ile birlikte toplanabilecek 30 puanın 17’sini kaybeden Hatayspor’da zorlu takvime eklenen eksiklerin yanı sıra takımın düşen performansı bu sorgulamanın en temel öznesi olmalı. Giresunspor maçına gelmeden önce sırasıyla Sivasspor, Başakşehir, Altay, Trabzonspor ve Konyaspor ile karşı karşıya gelen Hatay temsilcisinin bu maçlardan sadece Altay karşısında oynanan maçı kayıpsız kapatabilmiş olması onları puan sıralamasında geriye atarken, bu mağlubiyetlerde daha da can sıkıcı olan durum Konyaspor ile oynanan maç dışında kalan 3 mağlubiyette takımın gol dahi atamamış olması. Geçen sezona göre daha zayıf bir kadroyla sezona başlamış olmasına rağmen oldukça iyi işler çıkartmayı başaran Hatayspor’da bu soruna neşter vuracak olan ise gösterdiği başarılı performansla taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanan Ömer Erdoğan’dan başkası değil. 44 yaşındaki teknik adamın özellikle son haftalarda kadro kurarken karşısına çıkan alternatifsizlik de yaşanan puan kayıplarının geçerli bir mazereti olabilir.

Hatayspor’un Başarılı Transfer Politikası

Geçtiğimiz sezon yükseldiği Süper Lig’de gösterdiği şahane performansla sezonu Avrupa Kupaları potasının bir sıra altında tamamlayan Hatayspor’da bu başarılı performansın öncülerinden olan gol kralı Aaron Boupendza, Rayane Aabid gibi oyuncuların takımdan ayrılmış olması mutlaka belirli boşluklar yarattı.

Ancak bununla birlikte Ömer Erdoğan’ın takımına bu sezon eklenen oyuncuların gösterdiği performansın ve Ömer Hoca’nın oyuncularına yaptığı eklemelerin de Hatayspor’un başarılı transfer politikasına dair bir işaret olduğunu söylemek gerekir. Bu sezon Ankaragücü’nden transfer ettiği Saba Lobjanidze ilk devrede 10 gole direkt katkı sağlarken, Fas temsilcisi Wydad’dan transfer edilen Ayoub El Kaabi takımı adına attığı 8 golle öne çıktı.

Orta sahaya bu sezon transfer edilen Mehdi Boudjemaa, Onur Ergün gibi oyuncular Ömer Hoca’nın sisteminde çok değerli oyuncular haline gelirken, Karagümrük’ten transfer edilen Fatih Kurucuk’un ligin büyük takımları tarafından takibe alınmış olması da transfer politikasındaki başarının bir göstergesi.