Hatayspor Hocasına Veda Etti

Bu sezon Süper Lig’in ikinci yarısında gösterdiği başarısız performans nedeniyle taraftarını ve camiasını hayal kırıklığına uğratan Hatayspor, ligin son maçında Giresunspor karşısında sahadan 4-1 galibiyetle ayrılarak moralli bir kapanış yapmıştı. Bununla birlikte takımın her iki sezonda da her ne olursa olsun heyecan yaratmasını sağlayan teknik direktörü Ömer Erdoğan, uzun süredir basında yer alan iddiaları teyit etti ve maç sonu basın toplantısında görevinden ayrılacağını açıkladı. Erdoğan’ın bu açıklamalarından sonra Hatay temsilcisi başarılı teknik adamıyla vedalaştı.

Hatıran Yeter

Geçen sezon yükseldiği Süper Lig’de yarattığı etki ve gösterdiği başarılı performansla renk katan ekiplerden biri olan Hatayspor, bu sezonun ilk devresinde de oldukça iyi işler çıkartmıştı ancak takım ikinci devrede gerçekten felaketi yaşadı.

Bordo Beyazlı ekibin Afrika Uluslar Kupası’na gidip gelen oyuncuları, bitmek bilmeyen sakatlıkları, disiplin sorunları ve formsuzlukları nedeniyle kötü bir şekilde geçirdiği devrede beklenmedik puan kayıplarının da gelmesi hedeflerden uzaklaşılmasına neden oldu.

Ligin ilk döneminde ilk 3’te yer alan Hatay temsilcisinin ikinci devrede ilk 10’da dahi kalamayacak kadar kötü bir performans sergilemiş olması taraftarını da küstürdü. Tüm bunlarla birlikte bu başarının da başarısızlığın da mimarı Ömer Erdoğan olarak görüldü.

Genç teknik adam olmasaydı Hatayspor bu kadar başarılı olabilir miydi bilinmez. Ancak neredeyse ismi hiç bilinmeyen oyuncularla sahaya çıkmasına rağmen harika bir futbol oynatan Ömer Erdoğan’ın hatırası Hataysporlu taraftarların aklında uzun süre kalacaktır.

Sistem Takımı

Hatay temsilcisinin ligimizde özel bir yere yerleşmesini sağlayan özelliği aslında bu oyuncularla alınan puanlardı. Genç teknik adamların revaçta olduğu bir dönemi oluşturan isimlerden biri olan Ömer Erdoğan, alt liglerden transfer edilen oyuncuları belki oyuncuların kendilerinin bile tahmin edemeyeceği kadar başarılı bir şekilde kullanmayı bildi.

Takım içerisinde oluşturduğu sistem sayesinde herkese rollerini rahat bir şekilde aktaran genç teknik adam, hücum metrikleri açısından da ligin en tehlikeli ekiplerinden birini oluşturdu. Dile kolay takımın iki sezonda da gol krallığının en üst sıralarında yer alan oyuncuları vardı.

Geçen sezon Aaron Boupendza ligi gol kralı olarak tamamlarken bu sezon da Ayoub El Kaabi 2 gol geriden gelerek Umut Bozok’un arkasına yerleşmeyi başardı. Bu iki oyuncunun da partnerliğini yapan Mame Diouf’un kariyerinin yanında esamesi okunmaz oyuncular olduğunu dile getirmekte fayda var.

Tüm bunlarla birlikte Hatayspor’un geçen sezon bu sezona göre çok daha kuvvetli bir kadrosu vardı. Ömer Erdoğan artık rüştünü ispatlamaya yakın bir teknik direktör ve kariyerini bir basamak olarak görülen bir takımdan daha iyi bir takımda sürdürmeyi hedefliyor olabilir.

Zira basında yer alan haberler ve kulislerde yer alan iddialar hem kulübün bütçede daralmaya gideceğini hem de Suriye kriziyle alakalı olarak da oyuncuların ikna edilmesinin zor olduğunu ifade ediyorlar.