Yunanistan Cebelitarık Engelini Rahat Geçti

Avrupa Şampiyonası Yunanistan için ayrı bir önem taşıyor. 2004 yılında düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nı kazanan Yunanistan ciddi bir başarıya imza atmıştı. Ancak, söz konusu turnuvanın üzerinden 18 yılı aşkın bir süre geçti. Yunanistan geride bıraktığımız yıllarda uluslararası turnuvalarda önemli bir başarı elde edemedi.

24 Mart 2023 Cuma gününün programında yer alan Cebelitarık – Yunanistan maçı TSİ 22.45’te başladı. Estadio do Algarve’de oynanan maçı Rohit Saggi yönetti. Gelin, Cebelitarık – Yunanistan maçının detaylarına yakından bakalım!

Yunanistan Maça 4-3-3 Dizilişiyle Çıktı

Takdir edersiniz ki, Yunanistan ile Cebelitarık arasında ciddi bir kalite farkı bulunuyor. Yunanistan’ın kadrosu Cebelitarık’a kıyasla çok daha iyi! Hatta, Cebelitarık milli takımında forma giyen oyuncuların çoğunun profesyonel olmadıklarının altını çizebiliriz. Yunanistan Avrupa Şampiyonası elemeleri B Grubu’nda yer alıyor. Hedefi grubunu ilk iki içerisinde tamamlamak ve Euro 2024’e katılarak özleme son vermek!

Yunanistan’ı güncel tarih itibariyle Gustavo Poyet çalıştırıyor. Poyet rakibin ne kadar güçsüz olduğunun farkındaydı. Bu yüzden, takımını sahaya 4-3-3 gibi son derece ofansif bir diziliş ile çıkararak maçı kısa sürede koparmak istedi. Hatta, farklı bir galibiyet almayı hedefliyordu. Yunanistan’ın kalesini Benfica’dan da tanıdığımız Vlachodimos korudu. Defansta Baldock, Mavropanos, Chatzidiakos ve Tsimikas vardı. Trabzonspor forması giyen Siopis milli takımda da ön libero olarak görev yaptı. Orta sahadaki partnerleri arasında bir diğer Trabzonspor oyuncusu Bakasetas ile Mantalos vardı. Yunanistan’ın ileri ucunda Masouras, Giakoumakis ve Fenerbahçe’den tanıdığımız Pelkas görev yaptı.

Yunanistan Rakibini Üç Golle Mağlup Etti

Yunanistan’ın bu maçı kazanacağına herkes garanti gözüyle bakıyordu. İlk düdüğün çalması ile beraber böyle düşünenlerin haklı çıktıklarını söyleyebiliriz. Yunanistan 11. dakikada yıldız oyuncusu Masouras’ın attığı golle 1-0 öne geçti. Sahanın her yerinde bunaltıcı bir pres uygulayan Yunanistan’ın rakibine en ufak bir şans dahi tanımadığını söyleyebiliriz. Cebelitarık’ın hali hazırda Yunanistan’a direnecek bir gücü yoktu.

Yunanistan ikinci golü 45. dakikada buldu. Golü tanıdık bir isim kaydetti. Trabzonspor’un 1994 doğumlu ön liberosu Siopis farkı ikiye çıkardı. Yunanistan bu golle farkı ikiye çıkardığı gibi soyunma odasına da önde gitti. İkinci yarıda değişen bir şey yoktu. Yunanistan yine iyi oynamaya devam ediyordu. Üçüncü gol 58. dakikada geldi. Trabzonspor’un yıldız oyuncusu Bakasetas farkı üçe çıkardı. Yunanistan kalan dakikalarda kendisini zorlamadı. Maçı da 3-0 kazanarak yoluna kayıpsız bir şekilde devam etti.

Yunanistan Zor Bir Gruba Düştü

Yunanistan B Grubu’nda yer alıyor. Rakipleri arasında Fransa, Hollanda, İrlanda ve Cebelitarık bulunuyor. Takdir edersiniz ki, grubun favorileri Fransa ve Hollanda! Yunanistan’ın bu iki takımı geçmesi bir hayli zor!

Gruptaki diğer maç Fransa ile Hollanda arasında oynandı. Fransa Mbappe’nin yıldızlaştığı maçta Hollanda’yı 4-0 mağlup etti.