TFF Yeni Sezon İçin Yabancı Kuralı Üzerinde Çalışıyorlar

TFF Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, yabancı kuralına ilişkin gelecek sezon nasıl bir kural ile oynanacağı konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini ileten başkan kısa sürede yeni kararları ile açıklama yapacaklar.

Bu sezon bilindiği üzere 3 yerli isim ile sahada oynamak zorunda kalan süper lig takımları gelecek sezon bu kuralın nasıl devam edeceği sonrasında transferlerini de aslında buna göre yapabilmek için bekliyorlar.

Başkan Mehmet Büyükekşi’ de sezon bitmeden kararlarını açıklayarak takımları yaz sezonunda kadro planlarını yapmaları için kolaylık sağlayacaklar.

TFF Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi gelecek sezon için de nasıl bira karar almak istedikleri ile ilgili de süper lig ekipleri takımları ile de görüşmeler gerçekleştirilerek haftaya bu kararın açıklanması bekleniyor.

BU SEZON YABANCI KURALI NASIL UYGULANIYOR

Türkiye Futbol Federasyonu ( TFF ), 2022 / 2023 sezonunda Süper Lig’de takımların ilk 11’de 8, maç kadrosunda ise 14 yabancı oyuncu bulundurabileceğini açıklamışlardı.

İlk 11’ de 3 yerli isim bulundurma zorunluğu ile başlayan süper lig de deprem felaketi sonrasında Spor Toto Süper Lig takımları ligden çekilen Gaziantep FK ve Hatayspor‘dan yabancı transferi yaparsa bu takımların yabancı kontenjanı 14 + 3 yerine 16 + 3 olacak. Söz konusu iki yabancı oyuncudan biri sahada 9. yabancı olarak oynatılmasına izin verilmişti.

Bu kural geçici olarak bu sezonu kapsadığı gibi gelecek sezon yeni bir kural ile süreç devam edecek.

GELECEK SEZON YABANCI OYUNCU SERBESTLİĞİ GELİR

Türkiye Futbol Federasyonu ( TFF ) gelecek sezon Süper Lig’de takımların da yabancı oyuncu sınırlanması getirmesini beklenmiyor.

Bu sezon zorunlu 3 yerli oyuncusu ile başlayan süper lig de gelecek sezon tamamen serbest bırakılarak yabancı ve yerli oyuncu statüsü değiştirilmesi bekleniyor.