Süper ligin 14 haftasında Ömer Erdoğan ve Hatayspor’un Performansı

Geçen sezon ki Hatayspor kadrosunun önemli oyuncuları sezon sonunda takımdan ayrılmış ve kadrosuna adı duyulmamış ve Avrupa’nın sıralama ve kalite olarak geride kalmış liglerinden transferler yapmıştı bunun yanı sıra Türkiye liglerinden de transferler yapmıştı. 1. Lig ve 2. Lig takımlarından oyuncular ile kadrosunu güçlendirirken yalnızca 3 oyuncuyu bonservis bedeli ödeyerek kadrosuna kattı ve çok da göz doldurmayan bir kadro yapısı ile sezona başladı.

Birçok spor yorumcusu ve taraftarın görüşüne göre kadronun başarılı olamayacağı hatta süper ligde kalması için kadro kalitesinin hiç yeterli olmadığı ve küme düşme adayı takımlar arasında gösteriliyordu.

Hatayspor’un bu sezonki farkını oluşturan en büyük etmen genç teknik direktör Ömer Erdoğan olduğunu söylemek hiç de yanlış olmaz. Teknik direktör Ömer Erdoğan kadrosunu hem genç oyuncular ile hem de tecrübeli olan oyuncular ile başarılı bir şekilde harmanlayıp iyi bir oyun kurgusu elde etti.

Hem yerli oyuncuları hem de yabancı oyuncular verimli bir şekilde harmanlayıp gençlerin dinamizm ve enerjisinin yanı sıra yaşı ilerlemiş oyuncuların tecrübesini kullanarak başarılı olmayı başarırken genç oyuncuların tecrübe açığını kapatıp tecrübeli oyuncuların temposuz oluşunu da genç oyuncular sayesinde gidermeyi başardı.

Birçok genç oyuncunun da performansını arttırırken birçok futbol sever tarafından beğeni toplayan oyuncular haline getirdi ve alt liglerden gelmelerine rağmen birçok genç oyuncunun isimleri başka takımlar ile anılmaya başladı bile.

Geride kalan 14 haftada teknik direktör Ömer Erdoğan’ın öğrencileri 8 galibiyet almayı başarırken 2 maçtan 1 puan ile ayrıldı ve 4 maç ise Hatayspor’un mağlubiyeti ile sonuçlandı. Hatayspor 14 haftada 23 gol atarken süper ligdeki en çok gol atan 2. Takım konumunda ve kalesindeki 14 gole engel olmayı başaramadı fakat buna rağmen süper ligde en az gol yiyen 3 takım konumunda bulunuyor ve Süper ligin 3. Sırasında yer alıyor.

Hatayspor’da Teknik Direktör Ömer Erdoğan’ın Pozitif Yönleri

Teknik direktör Ömer Erdoğan elde ettiği başarılar ile elinde bulunduğu kadroyu küçümseyenlere güzel bir cevap vermiş gibi gösteriyor. Elinde bulundurduğu kadrodaki hem as oyuncularını hem de rotasyondaki oyuncularını verimli bir şekilde kullanmayı başardı.

İlk 11 dışında görev alan oyuna daha çok sonradan dahil olan oyunculardan yalnızca 397 dakika sahada kalan fakat 14 maçta da forma giymiş olan Mohammed Kamara 3 gol katkısı verdi. 412 dakika sahada kalan ve yine 14 maçta forma şansı bulan Dylan Saint Louis ise 1 gol ve 3 asistlik katkısı ile göz doldururken Ömer Erdoğan’ın kadronu ne kadar verimli kullandığının göstergesi demek yanlış olmaz.

Kadrosunu verimli kullanmasının yanı sıra oyuncularının da performansını da arttırmayı başardı.

Hem geçiş oyununda hem de zaman zaman önde baskı ile takımının oyun içinde zaman zaman farklı planlara geçirebilmesi ve bu geçişlerin nispeten başarılı olması da önemli başarılılardan.

Hatayspor’da Teknik Direktör Ömer Erdoğan’ın Negatif Yönleri

Baskı pres oyununda etkili olurken top kendilerinde iken set oyununda etkili olamıyorlar ve bu hanelerine eksi olarak yazıyor.