Mete Gazoz Dünya Şampiyonu Olarak Ülkemize Haklı Bir Gurur Yaşattı

Genç jenerasyon adından yavaş yavaş söz ettirmeye başladı. Bilhassa 1995 ila 2005 yılları arasında doğan sporcuların güzel başarılar elde ettiklerinden bahsedebiliriz. Bu jenerasyon, önümüzdeki on yıla damgasını vuracak gibi duruyor. Türkiye bu konuda çok şanslı! Ülkemizde de birbirinden kıymetli genç sporcular bulunuyor. Onlardan birisi de Mete Gazoz! Gelin, genç sporcunun başarısına yakından bakalım!

Dünya Okçuluk Şampiyonası’nın Galibi Mete Gazoz Oldu

Dünya Okçuluk Şampiyonası, 2023 yazının en keyifli aktivitelerinden birisi! Türkiye’yi söz konusu organizasyonda Mete Gazoz temsil ediyor. 1999 doğumlu sporcu, dünyanın 12 numarası! Kendisi, bu turnuvada erkekler klasik yay kategorisinde mücadele ediyor. Temsilcimizin rakibi dünyanın bir numarası olan Brezilyalı Marcus D’Almeida oldu. Favori tahmin edebileceğiniz üzere Brezilyalı sporcuydu. Ancak, Mete Gazoz’un da kolay kolay pes etmeye niyeti yoktu. Sonuç olarak, 24 yaşındaki sporcu, dünyanın bir numarasını yenme başarısını gösterdi. Kendisini finalde buldu.

Mete Gazoz, finalde Eric Peters ile karşı karşıya geldi. Sporseverler, bu çekişmeden büyük zevk aldılar. Mete Gazoz, güçlü rakibini 6-4 mağlup etmesini bildi. Bu sayede, Dünya Okçuluk Şampiyonası’nda şampiyon oldu. Altın madalya kazandı. 6 Şubat 2023 depreminden bu yana zor günler geçiren ülkemize başarısıyla moral kaynağı oldu. Söz konusu madalya, Mete Gazoz’un ilk dünya şampiyonluğunu temsil etmesinden dolayı apayrı bir öneme sahipti.

Başarılı Sporcu Mete Gazoz Altın Madalya Hakkında Konuştu

Mete Gazoz, yakından takip edenlerin bildiği üzere 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda şampiyon olmuştu. Bir altın madalya da orada kazanmıştı. Bu başarının üzerinden iki yıl geçti. Sporcumuz, Berlin’de düzenlenen Dünya Okçuluk Şampiyonası’nda şampiyon olarak bir altın madalya daha elde etti. Söz konusu başarısı ile gönüllerde taht kurdu.

Mete Gazoz, şampiyonluğun ardından kendisiyle röportaj yapanlara içini döktü. Her şeyden önce, çok mutlu olduğunu söyledi. Berlin’i çok sevdiğini, bundan sonra daha da çok seveceğini ifade etti. Ayrıca, bu turnuvada kendi başarısının yanı sıra elde etmiş oldukları takım kotasının da çok önemli olduğunu dile getirdi. Genç sporcu son derece duygusal birisi! Son müsabakanın ardından duygulansa ağlamamak adına kendisine söz verdiğini söyledi.

Mete Gazoz’un elde etmiş olduğu bu başarı, tüm Türkiye’yi gururlandırdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mete Gazoz’u arayarak başarısından dolayı tebrik etti. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Mete Gazoz’u tebrik eden isimler arasında yer aldılar.

Mete Gazoz Kimdir?

8 Haziran 1999 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Aslen Giresunludur. Anne ve babası da okçuluk sporu ile yakından ilgili olan kişilerdir. 2010 yılında bu spora başlayan Mete Gazoz, kısa süre içerisinde önemli başarılar elde etti. 1.82 boyundaki sporcunun yeni hedefi 2024 Paris Olimpiyatları!