İstanbul Maratonu 45 Yaşında

Dünyanın kıtalar arası koşulan tek maratonu İstanbul Maratonu, 45’inci yılında Cumhuriyet coşkusuyla “Yüzyılın Koşusu” temasıyla koşulacak.

Cumhuriyet’in 100. yılının da kutlanacağı Türkiye İş Bankası’nın isim sponsorluğundaki maraton, 1979 yılındaki ilk organizasyondan bu yana her geçen yıl büyüdü.

Her yıl sivil toplum kuruluşlarının da büyük ilgi gösterdiği maratonda profesyonel atletlerin yanı sıra halk koşusuna katılanlar iki kıtayı dostluk ve centilmenlik duygusuyla birleştiriyor. Bu haliyle İstanbul Maratonu dünyanın en ilgi çekici maratonlarından birisi olarak dikkati çekiyor.

KOŞUDA TARİHİ NOKTALAR ÖNEMLİ

Maratonda sporcular startın ardından Anadolu ile Avrupa yakalarını birleştiren 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü geçerek mücadeleye başlıyor.

42 kilometrelik büyük mücadelede güzergah boyunca atletler Deniz Müzesi, Dolmabahçe Sarayı, Fındıklı Camisi, Galata Köprüsü, Yeni Cami, Mısır Çarşısı, Sirkeci Tren Garı, Sepetçiler Kasrı, Topkapı Sarayı, Ahırkapı Sis ve Düdük Feneri, Küçük Ayasofya Camisi, Gülhane Parkı’ndan geçecek.

Büyük yarış 2 saati aşkın mücadelenin ardından Sultanahmet Meydanı’nda son bulacak.

İLK YARIŞ 1 NİSAN ŞAKASI SANILDI

1973’te Cumhuriyet’in kuruluşunun 50. yılında hizmete açılan Boğaziçi Köprüsü, İstanbul’da Türk sporu için de “Kıtalar arası koşulan bir maraton” fikrinin doğmasını sağladı.

İlk kez 1973 yılında Tercüman Gazetesi tarafından gündeme getirilen Asya’dan Avrupa’ya koşma fikri, 1979 yılında bir grup Alman turistin girişimiyle gerçekleşebildi.

Atletizm Federasyonu tarafından Uluslararası Asya-Avrupa Maratonu adıyla düzenlenen organizasyonda Almanya, Belçika, Hollanda ve Türk atletler mücadele verdi.

İlk maraton, tertip komitesi üyeleri Selahattin Yıldız, eski atlet ve Atletizm Federasyonu Başkanı Ali Ergenç, Ziya İğdebeli ile Osman Kazancıoğlu’nun çabalarıyla koşulabildi. Düşük bir bütçe ile büyük zorlukların üstesinden gelmeye çalışan organizasyon ekibinin imdadına Almanya’dan 60 gönüllü sporcu yetişti. Bazı kuruluşlarında desteğiyle uygulamaya konuldu. Tüm planlamalar yapıldıktan sonra gerekli önlemlerin de alınmasıyla Asya-Avrupa Koşusu, 1 Nisan 1979’da “Dünyanın tek kıtalar arası maratonu” unvanıyla ilk kez start aldı.

1 Nisan Pazar sabahı halk Boğaziçi Köprüsü’nde yolun yarısının kapatılarak insanların köprüde koştuğunu görünce bunun 1 Nisan şakası olduğunu düşündü.

BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ YARIŞI DEVAM ETTİRİYOR

Organizasyon 1982 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesine devredildi ve “Kıtalar arası Avrasya Maratonu” adıyla anılmaya başlandı.

17 Ağustos 1999’daki Gölcük Depremi’nin ardından koşulup koşulmayacağı tartışılan maraton, ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılı dönemi atlatmasında yararlı olacağı yönünde verilen kararla yapıldı.

Artırılan ödül miktarları ve atletlerin derecelerini anında ölçen elektronik zamanlama çipi sayesinde maraton, 2006 yılında önemli bir ivme kazandı.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliğinin (IAAF) belirlediği tüm kriterlerin yerine getirilmesi sonucunda 2012 yılında Kıtalar Arası İstanbul Avrasya Maratonu, “Altın Kategori”ye dahil edildi.

Darbe girişiminin yaşandığı yıl Halk Koşusu’nun adı Kahramanlar Koşusu olarak değişti ve yarış “15 Temmuz şehitleri için koşuyoruz” sloganı ile koşuldu.

2019’da düzenlenen Vodafone 41. İstanbul Maratonu’nu erkeklerde Kenyalı atlet Daniel Kipkore Kibet, parkur rekoru kırarak kazandı.