Hatayspor’un Üstünde Dolaşan Kara Bulutlar

Sezonun ikinci yarısında flaş bir Galatasaray galibiyeti alan Hatayspor, bu maçın dışında oynadığı hiçbir maçta sahada iyi bir performans gösteremedi. Ligin en dişli ekiplerinden birisi olan ve bu özelliğiyle birlikte rakiplerini korkutan Bordo Beyazlı ekibin son maçlarda savunma performansı ise amiyane tabirle evlere şenlik. Ligde aldığı başarısız sonuçlarla birlikte gerilemekten kurtulamayan takım, Ziraat Türkiye Kupası’nda da Antalyaspor’a mağlup olarak bir alanda daha sınavı geçemedi. Hatayspor’un üstünde kara bulutlar dolaşıyor.

Gergin Atmosfer

Geçen sezon Süper Lig’e yükseldikten sonra ligin dinamiklerini değiştiren bir performans sergileyen Hatayspor, bu sezonun ikinci yarısından itibaren olumsuz anlamda başka bir takım haline geldi. Bordo Beyazlı ekip, ligin ikinci devresinde sanki savunma yapmayı unutmuş gibi performans sergiliyor.

Takım mühendisliğinde pozisyonlardaki alternatifler kadar takım kimyası da oldukça değerlidir. İşler çok kötü gittiği zaman sahada varlık gösterebilecek veya sorumluluk alabilecek bir oyuncuya her takım ihtiyaç duyar. Hatayspor adına bu oyuncular Mame Diouf ve Münir olarak sıralanabilir. İki oyuncu da hem geçen sezon hem de bu sezon takımın iskeletini oluşturan oyunculardı.

9 Şubat 2022 tarihinde oynanan Ziraat Türkiye Kupası’nda iki oyuncu da sahadaydı. Diouf maç boyunca çok fazla varlık gösteremedi ancak daha da önemli olan Münir’in ruh haliydi. Zaten Fatih Kurucuk’un kırmızı kart görerek oyundan atılmasıyla daha da düşen savunma özgüveni, Münir’in üstüne daha da yük bindirdi.

Nitekim bir pozisyonda adamını kaçıran Simon Falette’nin Münir’den çok sert bir şekilde uyarılması da bundandı. Tabii ki maç içerisinde yükselen adrenalin nedeniyle oyuncular arasında zaman zaman tartışmalar yaşanabilir.

Ancak Hatayspor gibi bu maçtan önce oynadığı 4 maçta toplam 12 gol yemiş bir takımda savunmanın iki parçasının tartışması takımın gergin atmosferi hakkında net bir görüntü olarak öne çıkıyor. Her şeyin güllük gülistanlık gittiği bir takımda Münir gibi bir kalecinin tek bir pozisyonda savunmacısına bu kadar çıkışmasını beklemek pek de gerçekçi olmaz.

Ömer Erdoğan’ın Sorumluluğu

Hatayspor’un başarılı Teknik Direktörü Ömer Erdoğan’ın bu atmosferi düzeltmek konusunda net bir sorumluluğu var. Bununla birlikte takımın kötü gidişatı Ömer Erdoğan’ın teknik direktörlük kariyeri açısından da önemli bir sınav.

Hatayspor, geçen sezon Süper Lig’e yükselen bir takım olmasına rağmen oldukça başarılı bir takımdı. En nihayetinde bir Anadolu takımı olduğu için beklentiler de çok yüksek değildi. Taraftar baskısı hissetmeyen bir takım olarak bu zamana kadar oldukça iyi bir iş çıkarıldı.

Ancak bu kötü gidişat takımın kendi üstünde çok ciddi bir baskı oluşturmasına neden oldu. Bu baskıyı komuta edecek olan da Ömer Erdoğan. Başarılı teknik adam kariyerinde bir basamak daha atlamak istiyorsa Hataysporlu oyuncuların kendilerine yaptıkları bu baskıyı devre dışı bırakmayı başarabilmeli.

Zira Hatayspor’dan bir sonraki adımında yönetmesi beklenen büyük takımlarda oyunculardan daha ziyade camianın baskısını yönetmesi gerekecek.