Hatayspor’un Eli Kolu Bağlı

Geçen sezon yükseldiği Süper Lig’de 2 sezondur oldukça başarılı performanslar sergileyen Hatayspor, geçen sene kıl payı kaçırdığı Avrupa kupalarına bu sene katılmayı hedefliyor. Bordo Beyazlı takımda bu hedefe ulaşılabilmesi adına kat edilmesi gereken mesafeler ve mağlup edilmesi gereken rakipler var. Bununla birlikte gelecek sezona dair planlamalar yapması gereken Hatay temsilcisi, teknik direktörü Ömer Erdoğan’ın ifadelerine göre bu planlamaları yapmak konusunda sıkıntılar yaşıyor.

Belirsizliklerin Yorgunlukları

Bu sezon Süper Lig’de oldukça başarılı bir performans sergileyen Hatayspor, geçen sezon boy gösterdiği ligde 2 sezondan beri ezber bozan ekiplerden birisi olmayı başardı.

Bu başarının en büyük mimarlarından birisi de teknik direktör Ömer Erdoğan oldu. Genç teknik adam hem oyun anlayışı hem de takıma katılan oyunculardan aldığı verim konusunda ligin en iyi hocalarından birisi olarak gösterilmeyi hak ediyor.

Süper Lig’de ilk olarak geçen sezon boy gösteren Bordo Beyazlı ekip, ilk sezonundan Avrupa kupalarına katılma fırsatını son anda kaçırmıştı. Bununla birlikte bu sezon aynı sıkıntıyı bir kez daha yaşamak istemeyen Hatay temsilcisinde bu bağlamda çalışmalar sürüyor.

Ligin 32’inci haftasını kapatan maçta dış sahada Antalyaspor’un konuğu olacak olan Hatayspor bu maçı da oldukça önemsiyor. Öte yandan takımın gelecek sezon planlamalarının önünde çok önemli bir engel bulunuyor.

O engel de yayın ihalesinin hâlâ yapılamamış olması. Bu nedenle kasasına girecek miktarı tam olarak kestiremeyen Hatayspor, teknik direktörü Ömer Erdoğan’ın ifadelerine göre bir süre daha bu yayın ihalesi meselesini beklemek zorunda kalacak.

Zira şu an hiçbir takım gelecek sezon yayın geliri kaleminden ne kadar bir pay alabileceğini kestiremiyor. Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’i istifaya kadar götüren süreçte mevcut yayıncı kuruluşla yola devam edilme ihtimali en belirgin ihtimal olarak gözükse de alternatif fikirler de tartışılmaya devam ediliyor.

Belirli bir bütçenin yönetildiğini dile getiren Erdoğan, bu yayın geliri meselesi belli olana kadar transfer konusunda plan yapmak konusunda aceleci davranmayacaklarını ifade etti.

Başarılı Planlamalar

Bununla birlikte Hatayspor adına Ömer Erdoğan’ın bu bağlamda da gerçekten biçilmiş kaftan olduğunu ifade etmek yanlış olmaz.

Genç teknik adam geçen sezon çok daha yetenekli ve kaliteli oyunculardan oluşan kadroyla yakaladığı başarıları bu sezon bu açılardan eksik olan bir kadroyla da yakalamayı başardı. Hatayspor’un Süper Lig’de yarıştığı iki sezondaki kadroları arasında dağlar kadar fark var ama takım bir şekilde yine üst sıralarda kalmayı bildi.

Tüm bu sürecin mimarlarından biri olan Erdoğan’ın hem taktik hem de transfer konusunda hakkını teslim etmek gerekiyor. Kariyerleri boyunca Hatay temsilcisinde oynamadan önce en üst seviyede maça çıkmamış birçok oyuncunun olduğu kadrodan bu kadar iyi bir verim alabilmek her teknik adamın yapabileceği bir iş değil.