Hatayspor Savunmada Darlığın Kurbanı Oldu

Spor Toto Süper Lig’e yükseldiği ilk günden beri kendine has yapısı ve oynadığı futbolla baş altı takımlardan olmayı başaran Atakaş Hatayspor, sezonu geride bıraktı.

Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’na teknik direktörü Ömer Erdoğan önderliğinde çok etkili bir başlangıç yapan Atakaş Hatayspor, ilk maçların ardından zirveye tırmanışını çok hızlı şekilde gerçekleştirdi.

İlk iki maçından sadece 1 puan almasına karşın özellikle Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu 3’üncü haftasında Akdeniz derbisinde Aytemiz Alanyaspor’u 5 – 0 yenerek çok büyük bir rüzgarı arkasına alan takımımız, seri galibiyetleri almaya başlamış ve iddiasını ortaya koymuştu.

Öyle ki Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun ilk 11 haftası bittiğinde teknik direktör Ömer Erdoğan ve öğrencileri 2 mağlubiyet 2 beraberlik ve 7 galibiyetle zirvenin ortaklarından biriydi.

Ne var ki 7 Kasım 2021’de alınan Adana Demirspor mağlubiyeti sonrasında Hatay temsilcimiz için sıkıntılı günler başladı. Takımda sakatlıkların üst üste yaşanması teknik direktör Ömer Erdoğan ve ekibini kadro kurmak noktasında zorladı.

Bu süre zarfında yaşanan üst üste mağlubiyetler düşüşe geçen ancak yine de aralara galibiyetler sıkıştırmayı başarmasıyla orta sıralara tutunan takımımız, sezon sonuna kadar böyle gitti.

Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun son 8 haftasında galibiyet alamayan Atakaş Hatayspor, sonradan teknik direktör Ömer Erdoğan’ın da son maçı olduğunu anlayacağımı karşılaşmada GZT Giresunspor’u 4 – 1 mağlup ederek bu sezona nokta koydu.

Elbette Atakaş Hatayspor’un görece vasat olan bu sezonunda yönetimin kararlarından teknik direktör tercihlerine kadar birçok farklı değişken vardı. Buna karşın futbolcuların payı da azımsanmayacak derecede çoktu.

Hatayspor Savunmada Dar Rotasyonun Kurbanı Oldu

Spor Toto Süper Lig’de mücadele eden takımların hemen hepsinin 4’lü savunmayla oynadığı düşünüldüğünde, savunma rotasyonlarında gençlerle birlikte 10 – 11 oyuncunun bulunduğunu görmek mümkün.

İşbu şekildeyken Atakaş Hatayspor’un sezona 7 savunmacıyla başlaması takımımızı çok zorladı. Bu 7 savunmacının birinin de 18 yaşındaki genç oyuncu Eren Fatsa olduğu düşünülürse teknik direktör Ömer Erdoğan’ın elinde kullanabileceği 6 isim vardı.

Bu isimler arasında değişmez olmayı başaranlar Samuel Adekugbe (34 maç) ve Burak Öksüz (33 maç) oldular. İki oyuncunun yanında eklenen Fatih Kuruçuk ve Kamil Ahmet Çörekçi de üzerlerine düşeni yaparlarken yorgunluk ve sakatlık üzerlerine binince ideal performansları çok da sergileyemediler.

Hatayspor Formasını Çıkarmayanlar

hatayspor

Atakaş Hatayspor formasını en çok giyen futbolcular ise belki de dar rotasyonun da etkisiyle genelde savunma oyuncuları oldular.

Takımımızın 38 haftalık Spor Toto Süper Lig macerasında en çok süre alan isim ise sezonun yıldızlarından olan Munir oldu. Faslı file bekçimiz tamamı ilk 11’de olmak üzere 34 maçta 3060 dakika süre aldı.

Öte yandan forvetteki en büyük gol umudumuz Mame Diouf’un 34’ü ilk 11 olmak üzere 35 maçta oynaması da 34 yaşındaki bir forvetin devamlılığı bakımından takdire şayandı.