Hatayspor Kayıplara Alıştı

Bu sezon Süper Lig’de dikkat çeken performanslardan birine sahip olan Hatayspor, ligin son düzlüğüne girilirken sanki hiç bu başarıları sağlamamış bir takım gibi görünmeye devam ediyor. Ligin 36’ıncı haftasında şampiyon Trabzonspor’u kendi sahasında konuk eden Bordo Beyazlı takım bir penaltı kurtardığı ve 26’ıncı dakikasında geriye düştüğü maçta 1 puanı son dakikada kurtarabildi. Bu sonuçla birlikte galibiyet hasretini 7 maça çıkaran Ömer Erdoğan’ın takımı gerçekten hiç ama hiç iyi bir durumda değil.

Ölü Toprağı

Bu sezon Süper Lig’in bilhassa ilk yarısında oldukça başarılı performans sergileyen takımlardan biri olan Hatayspor, bu performansı ikinci yarıya taşımamak konusundaki ısrarına ne yazık ki devam ediyor.

Bordo Beyazlı takım ligin 36’ıncı haftasını açan müsabakada bir önceki hafta şampiyonluğunu ilan eden Trabzonspor’u konuk etti. Karadeniz temsilcisinin yedek ağırlıklı bir kadroyla sahaya çıktığı maçta rakibi karşısında önce bir penaltı kurtaran Hatayspor, buna rağmen kendisini toparlayamadı ve 26’ıncı dakikada yediği golle ilk yarıyı 1-0 geride kapattı.

Hem Abdullah Avcı hem de Ömer Erdoğan ikinci devrede değişiklik haklarını kullanarak deyim yerindeyse satranç hamlelerini yaptılarsa da Ömer Erdoğan’ın hamlelerinin çok yeterli olmadığı kesindi.

Nitekim Hatay temsilcisinin rakibi karşısında en azından 1 puanı kurtarabilmek adına aradığı gol de 90+4’te geldi. Mame Diouf’un attığı golle eşitliği sağlamayı başaran Hatayspor, sahadan 1-1’lik beraberlikle ayrıldı.

Bu sonuçla birlikte üst üste 7’inci Süper Lig müsabakasından da galibiyete hasret olarak ayrılmak  zorunda kalan Hatayspor, bir sonraki hafta Konyaspor deplasmanında 3 puan arayacak. Trabzonspor ise kendi sahasında oynayacağı maçta küme düşmesi kesinleşen Altay’ı konuk edecek.

Ömer Erdoğan’ın takımı bu maçtan aldığı 1 puanla puanını 50’ye yükseltti ancak diğer takımların maçlarını oynamamış olması nedeniyle bu 1 puan bir kazanım mı yoksa 2 puan mı kaybedildi tartışılması gerekiyor.

Trabzonspor ise puanını 78’e çıkarttı ve şampiyonluk sevincini yaşamaya tam gaz devam etti.

Centilmen Hareket

Öte yandan bu maçta her ne kadar Hatayspor adına güzel bir sonuç hatırlanmayacak olsa da Bordo Beyazlı camianın çok şık bir harekete imza attığını da belirtmek gerekiyor.

Türkiye’de futbolun her geçen gün karanlık bir noktaya gittiği bir atmosferde bir önceki hafta şampiyonluğunu ilan eden Trabzonspor, sahaya çıkarken tüm Hatayspor oyuncuları rakip takımdaki arkadaşlarını tebrik ettiler.

Aynı zamanda Bordo Beyazlı taraftarlar da bu sezon şahane bir performans gösteren Trabzonspor’u ayakta alkışladı. Türk futbolunun uzun zamandan bu yana ihtiyaç duyduğu dostluk rüzgârlarının estiği müsabakada aynı şekilde sadece 1 kez sarı kart çıktı.

Bu bağlamda oldukça centilmence geçen maçın hatırası bu açıdan gayet güzel olacak. Ancak Hatayspor’un bu kadar kötü performans göstermesi gerçekten hâlâ hiç ama hiç kabul edilebilir görünmüyor.