Hatayspor Dosyasında 5. Hafta Öncesi

Hatayspor’un 2020/2021 sezonundaki hücum hattı kelimenin tam anlamıyla korkutucuydu. 4-2-3-1’in sol kanadında 22 gol ile sezonun gol kralı Aaron Boupendza, sağ kanadında 13 gole katkıda bulunan David Akintola, merkezde güçlü oyunuyla Adama Traore’nin olduğu güney ekibinin orta saha ikilisini de sezonun oyuncularından sayılan Rayane Aabid ile Ruben Riberio oluşturuyordu.

Hatayspor’da Değişenler

Gerçekten çok etkili bir oyun oynayan Hatay ekibinin bu sezon ön hattı neredeyse baştan başa değişti ve bu durum hem onlar hem de onları izleyen taraftarlar için bir kafa karışıklığı yarattı. Boupendza takımdan fiilen ayrıldı, Akintola Adana Demirspor’a, Rayane Aabid ise Yeni Malatya’ya gitti.

Onların yerine gelen oyuncuların da bu hücum sistemine uymaları ister istemez zaman alacak ve konuşmak için erken olsa da Hatayspor hücumlarının geçen sezon kadar korkutucu olmama ihtimali ciddi bir ihtimal. Bu noktada Ankaragücü takımından tanıdığımız Saba Lobjanidze’nin takıma hızlı bir giriş yaptığını da ifade etmek gerekir.

Gürcü oyuncu ilk iki haftada rakip ağları sarsmayı başardı. Ömer Erdoğan’ın ekibi geçen sezonu iyi bir yerde bitirdi, bu sezon da geçen sezona benzer pozitif bir futbol oynamak istediklerinin sinyallerini verdi ancak bunun için ciddi bir zamana ihtiyaçları var.

Hatayspor Neler Yapabilir?

Ömer Hoca’nın ekibinin geçen sezondaki formatlarında devam etmeye yönelik sinyaller verdiğine değindik. Bu format üzerinden geçtiğimiz sezonda iyi de sonuçlar aldılar ancak savunma hattında da önemli sorunlar yaşadılar.

Beşiktaş karşısında aldıkları 7-0’lık mağlubiyet bunun en net örneklerinden bir tanesiydi. Takımın iki taraflı oyun açısından problemler yaşadığı ve kopuklukların olduğu barizdi. Bu sezon geçen sezonki başarılarını tekrarlamaları mümkün ama kadro kalitesinde bir değişim yaşandığını hissettiren durumlar söz konusu.

Başarılı Hatayspor ekibi bu sezonu biraz daha geçiş sezonu olarak görerek önümüzdeki sezon için güçlenmeye de bakabilir veya ara transfer döneminde takımı kuvvetlendirerek aynı başarıları tekrarlayabilirler.

Burada Hatayspor’un özelinde ilginç olan ise geçtiğimiz sezon ara transfer dönemine kadar 3 gol atabilen Aaron Boupendza’nın aralık ayı itibariyle gollerini sıralayarak sezonu gol kralı tamamlamış olması. Kim bilir, belki de takım içerisinden yine böyle bir yıldız çıkararak hem ekonomik açıdan hem de oyun açısından kazanç sağlayabilirler.