Hatayspor Bildiği Yerden Üzülüyor

Geçtiğimiz sezon yükseldiği Süper Lig’de 2 sezondan beri ezber bozan performanslar sergileyen Hatayspor’da 32’inci hafta müsabakasında Antalyaspor karşısında alınan mağlubiyetin moral bozukluğu yaşanıyor. Bordo Beyazlı takımın başarılı teknik direktörü Ömer Erdoğan, maç sonu basın toplantısında yaptığı açıklamalarda oyuncularının Antalyaspor maçı hazırlıklarında izlediği ve çalıştırıldığı pozisyonlardan gol yemesine sitem etmişti. Bu sezon aynı paralelde açıklamaları birkaç kez daha yapan genç teknik adamın bu ifadeleri Hatay temsilcisinde bazı konuların tam olarak idrak edilemediğine dair yorumların yapılmasına neden oldu.

Unutulan Roller

Bu sezon Süper Lig’de en az geçen sezonki kadar ve hatta mümkünse daha da başarılı olmayı hedefleyen Hatayspor, son haftalarda iyi bir çıkış yakalamıştı ancak Antalyaspor karşısında alınan 4-1’lik mağlubiyet takımın moralini bozdu.

İlk 36 dakikada yenen 3 golün yanı sıra takımın genel olarak kötü bir performans göstermesinin camiada hayal kırıklığına sebebiyet verdiğini belirtmek gerek. Bununla birlikte hayal kırıklığını en çok yaşayan isimlerden birisi de takımın teknik direktörü Ömer Erdoğan’dı.

Başarılı teknik adam Antalya temsilcisi karşısında oynanan müsabakadan sonra yapılan basın toplantısında oyuncularına resmen sitem etti. Antrenmanlarda çalıştıkları ve üstünde durdukları pozisyonlardan gol yemiş olmaları nedeniyle oyuncularına kızan genç teknik adam bu açıklamaları bu sezon birkaç maçtan sonra daha yapmıştı.

Bununla birlikte Ömer Erdoğan’ın söz konusu açıklamalarının takımla alakalı olarak belirli konulara dair mesajlar verdiğini de belirtmek yanlış olmaz. Geçen sezona göre çok daha güçsüz bir kadroyla sahaya çıkan Bordo Beyazlı takımda birçok oyuncu saha içerisindeki rolünü unuturcasına hareket edebiliyor.

Bu da takımın genel olarak antrenmanlarda çalışılan pozisyonlara veya başka konulara saha içerisinde tepki verememesine neden oluyor. Pek tabii bu konunun en temel nedenlerinden birisi de takımın kalitesindeki sıkıntı.

Saha İçerisindeki Asistan

Örneğin takımın en kariyerli oyuncularından biri olan ve Antalyaspor karşısında oynanan maçta da takımının tek golünü atan kaptan Mame Diouf bu sıkıntıyı yaşamayan isimlerden birisi. Nitekim tecrübeli oyuncunun kaptanlık bandını taşıyan isim olması da bu özelliğe haiz olmasından geliyor.

Ömer Erdoğan’ın saha içerisindeki asistanlarından biri olan Diouf, maçın duraksadığı veya soğuduğu anlarda arkadaşlarına yapmaları gerekenleri hatırlatıyor. Bununla birlikte takım içerisinde bu gibi hatırlatmaları yapacak isimlerin azlığı kadar bu hatırlatmaya ihtiyaç duyan oyuncuların fazla olmasının da problem olduğunu belirtmekte fayda var.

Zira Hatayspor tam bir sistem takımı ve zaten birçok oyuncu bu sistem sayesinde Bordo Beyazlı takımda yükseliyorlar. Genel olarak başka takımlarda ilk 11’e giremeyecek düzeyde olan pek çok oyuncunun Hatayspor formasıyla bu kadar başarılı performans sergilemesi de zaman zaman unuttukları rollerinin ve takım sisteminin gücünün bir göstergesi.

Hatay temsilcisinin teknik direktörü ne kadar isyan etse az ancak takımın bütçesinin de bu noktada elverişli olmadığını görmek mümkün.