Futbol Sanatı Ve Ondan Kopamayanlar

Dünya üzerinde çok eski zamanlardan beri oynanmaya başlayan futbol, modernleşmenin her alanı etkilemesi sonucu etkilendi. Modern futbolun oynanmaya başladığı 18-19.yüzyıllarda göze daha hoş gelmeye başlayan futbol,oyuncularıyla da popüleritesini sağlamış adeta bir sanat gibi işlenmeye başlamıştır.

Futbol Sanatkarları

Dünya üzerinde futbolu oynayan milyonlarca insan varken, bazıları akıllara kazınmıştır ve hafızalardaki yerini asla kaybetmeyecektir. Arjantili Diego Armanda Maradona, Brezilya’nın “Siyah İnci”si Pele, günümüzde hala aktif futbol kariyerini sürdürmekte olan Portekizli Cristiano Ronaldo, Arjantinli Lionel Messi bunlara verilebilecek en iyi örneklerden birkaç tanesidir.

Futbolu Her Şartta Takip Eden Futbol Aşıkları

Oynanan futbol ne kadar zevkliyse onu izlemekte olan taraftar, seyirci hatta futbolla pek alakası olmayan,futbolu aktif olarak takip etmeyen kişilere bile hoş gelmektedir. Futbolu devamlı olarak takip eden herkesin kesinlikle diğer isimlerden ayrı tuttuğu bir oyuncu vardır. En çok bilinenlerden Pele, Maradona, Cristiano Ronaldo, Lionel Messi dünya üzerinde en çok konuşulan, sevilen futbolcular listesinde ilk sıralarda yerlerini alır. Günümüzde eskisi kadar yer tutmayan kahvehanelerde son yıllara kadar futbolun aşıklarına ev sahipliği yapmış yerlerin başındadır. Çoğu zaman zamanından, işinden, yapması gereken herhangi bir şeyden vazgeçerek futbola zaman ayıran insanlar her zaman vardı ve önümüzdeki yıllarda da olacaklar.

Futbolu hayatının merkez noktasına koyan bazı kişiler ise sırf kendi tuttuğu takımı tutmadığı, kendi fikirleriyle karşıdaki kişinin fikirlerinin aynı olmadığı, izlemekten keyif aldığı futbolcular hakkında aynı şeyleri düşünmediği, söylemediği veya dile getirmediği için arası bozulanlar, görüşmeyenler bile var. Futbolcular bazı kişilerin aklında cahil, entelektüeliteden uzak, işini zorlamayla yapan kişiler olarak canlanmaktadır. Oysa ki farklı alanlarda kendisini geliştirmiş, sanata, resime, müziğe yatkın futbolcuların sayısı da azımsanacak kadar düşük seviyede değil. Ligimizde önemli takımlarda forma giymiş aktif futbol yaşantısını hala sürdürmekte olan Jose Sosa, hala Beşiktaş’ta kariyerine devam eden Georges-Kevin N’koudou bunlara sadece birer örnek.

Geçtiğimiz günlerde heykeltraş Gina Ginali’den özel bir heykel satın alan Jose Sosa için heykeltraş Gina Ginali şu sözleri kullanmıştı: ”Sosa çok modern ve ince zevklere sahip bir insan. Vücudunda yer alan dövmelerin de aslına bir dışavurum olduğunu düşünüyorum. Resime ve heykele olan ilgisini bildiğim bir insana özgün bir eser ortaya çıkardığım için çok mutluyum”. İsmini verdiğiiz bir diğer oyuncu olan Georges-Kevin N’koudou ise resim alanında çok yetenekli. Beşiktaş’a geldiği ilk günlerde tanıtım videosu içerisinde resim çizen N’koudou yeteneğinin anaokuluna gittiği dönemlerde anaokulu öğretmeni tarafından keşfedildiğini söyledi.O yaşlardan beri devamlı olarak resim çizen Georges-Kevin N’koudou bu sanatı yaparken çok mutlu olduğunu sözlerine ekledi.