Fernando Muslera Yepyeni Bir Rekora İmza Attı

Galatasaray favorisi olduğu maçta Ankaragücü’nü 4-1 mağlup etti. Bu sonuç, Galatasaray’ı şampiyonluğa taşıdı. Galatasaray adına bu sezonun yıldızlarından birisi olan Fernando Muslera, sarı kırmızılı forma altındaki altıncı şampiyonluğunu kazandı. 2011 – 2012, 2012 – 2013, 2014 – 2015, 2017 – 2018, 2018 – 2019 sezonlarında şampiyonluk kazanan Fernando Muslera, 2022 – 2023 sezonu sonunda elde edilen şampiyonluk ile beraber bu sayıyı altıya çıkardı.

Uruguaylı Eldiven Süper Lig Tarihinin En Başarılı İsimlerinden Birisi Oldu

Galatasaray 2011 – 2012 sezonuna yepyeni bir kadro ile başlamıştı. Yeni kurulan kadronun en önemli parçalarından birisi de Fernando Muslera idi. Uruguaylı kaleci 2011 yazında Galatasaray’a transfer oldu. Galatasaray, oyuncuyu transfer etmek için Lazio’ya 6 milyon 750 bin Euro ödedi. Buna ek olarak, Lazio’ya Lorik Cana’nın bonservisi verildi. Fernando Muslera’nın Galatasaray’da bu kadar başarılı olacağını herhalde kimse tahmin etmiyordu. Başarılı kaleci bilhassa 2014 – 2015 sezonunda elde edilen şampiyonlukta büyük pay sahibiydi. Söz konusu sezonun en değerli oyuncusu idi.

Fernando Muslera daha önce de söylediğimiz gibi Süper Lig’deki şampiyonluk sayısını altıya çıkardı. Bu başarıyı elde eden ikinci bir isim daha mevcut! Şenol Güneş, güncel tarih itibariyle, Beşiktaş’ı çalıştırıyor. Ancak, kendisinin bir de gıpta edilecek futbolculuk kariyeri mevcut! Uzun yıllar Trabzonspor’un kalesini koruyan Şenol Güneş futbolculuk döneminde tıpkı Fernando Muslera gibi altı lig şampiyonluğu yaşamıştı. Uruguaylı kaleci, takımının 2022 – 2023 sezonunda elde etmiş olduğu şampiyonluk ile beraber Şenol Güneş’e ait olan rekoru egale etti.

Fernando Muslera’nın sözleşmesi 30 Haziran 2024 tarihinde bitecek. 1986 doğumlu kaleci, Galatasaray önümüzdeki sezon da şampiyon olduğu takdirde sarı kırmızılı forma altında görmüş olduğu şampiyonluk sayısını yediye çıkaracak. Bu ihtimal dahi Fernando Muslera’nın ne kadar başarılı bir futbolcu olduğunu ortaya koyuyor.

Deneyimli İsim Ligin En Az Gol Yiyen Kalecisi!

Fernando Muslera bu sezon Süper Lig’de 32 maçta Galatasaray’ın kalesini korudu. Söz konusu maçların tamamına ilk 11’de başladı. Sahada 2 bin 875 dakika kaldı. Kalesinde 26 gol gördü. 15 maçı gol yemeden bitirdi. Bu başarısıyla yalnızca Süper Lig’in değil Avrupa’nın en başarılı kalecilerinden birisi oldu. Buna ek olarak, Türkiye Kupası’nda iki maçta Galatasaray’ın kalesini korudu. Bu maçlarda sahada 180 dakika kaldı. Kalesinde üç gol gördü. Bir maçı gol yemeden bitirdi.

Uruguaylı kaleci Haziran ayında 37 yaşına girecek. Galatasaray yönetimi bu durumun farkında! Okan Kocuk’un takımdan ayrılacağının farkında olan Galatasaray yönetimi Fernando Muslera’ya yedek olacak bir ismi transfer etmeye çalışıyor. Listenin ilk sırasında Günay Güvenç var. Bonservisi Gaziantep FK’da olan bu oyuncunun da Galatasaray’a gelmeye sıcak baktığından bahsedebiliriz. Süper Lig’in deneyimli kalecilerinden birisi olan Günay Güvenç’i önümüzdeki sezon Galatasaray’da görebiliriz.